Ολόκληρο το ψηφοδέλτιο “μάχης και αντίστασης που κατεβαίνει για να εκφράσει τον κόσμο του αγώνα” όπως αναφέρεται σε σχετική ενημέρωση, ανακοίνωσε η “Ανταρσία στις γειτονιές της Αθήνας“, το οποίο -με 45,3% γυναίκες – ξεπερνάει κατά πολύ το μέτρο συμμετοχής τους στις εκλογές.

Ταυτόχρονα “συσπειρώνει εργαζόμενους και ανέργους, συνταξιούχους και νεολαίους, αγωνιστές από όλες τις μάχες των τελευταίων ετών, αγωνιστές από το αναπηρικό κίνημα, μετανάστες που δίνουν την μάχη για ίσα δικαιώματα, κόσμο του LGBTQ κινήματος ενάντια στην (-)ουαλική καταπίεση αλλά και αντιφασίστες-αντιρατσιστές που έδωσαν τη μάχη ενάντια στους νεοναζί της Χρυσής Αυγής σε όλες τις γειτονιές της πόλης. Φοιτητές που πάλεψαν ενάντια στη διάλυση της δημόσιας υγείας, κόσμος από τα κινήματα για ελεύθερους χώρους, ενάντια στα χαράτσια και τους πλειστηριασμούς”.

Πάνω από όλα όμως “πρόκειται για ένα ψηφοδέλτιο που ξεχειλίζει από αγωνιστές του μεγαλειώδους εργατικού κινήματος των τελευταίων ετών. Από εργαζόμενους της ΕΡΤ που έδωσαν τη μάχη ενάντια στο «μαύρο» που προσπάθησε να επιβάλει ο Σαμαράς, από υγειονομικούς που πάλεψαν και συνεχίζουν να παλεύουν για δημόσια και δωρεάν υγεία, ενάντια στο κλείσιμο νοσοκομείων, για να κρατήσουν τα ΕΟΠΥΥ, την πρωτοβάθμια φροντίδα ανοιχτή και προσβάσιμη σε όλους. Εκπαιδευτικοί που πάλεψαν ενάντια στις απολύσεις και τις διαθεσιμότητες, για δημόσια δωρεάν παιδεία για όλα τα παιδιά. Αγωνιστές από την πολύμηνη απεργία διαρκείας των διοικητικών του πανεπιστημίου Αθήνας. Εργαζόμενοι σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα που παλεύουν ενάντια στην διάλυση των συλλογικών συμβάσεων, για να μην περάσει οι απολύσεις και η εξαφάνιση των εργασιακών δικαιωμάτων”.

Και σε αυτές τις εκλογές η «Ανταρσία στις γειτονιές της Αθήνας» έρχεται να εκφράσει ακόμα πιο δυναμικά τις μάχες των τελευταίων ετών με ένα ψηφοδέλτιο αντίστασης στη λαίλαπα των μνημόνιων, προς όφελος των δικαιωμάτων των εργαζόμενων και με φόντο τις αναγκαίες μάχες της επόμενης περιόδου.

Σε αυτές της εκλογές και στην Αθήνα, ήρθε η ώρα να κάνουμε ανταρσία.

Στις 18 Μάη ψηφίζουμε στηρίζουμε «Ανταρσία στις γειτονιές της Αθήνας»

Υποψήφιος Δήμαρχος Αθήνας

Πέτρος Κωνσταντίνου

Υποψήφιοι Δημοτικοί Σύμβουλοι Αθήνας

1.Αλιφιέρη Μαρία – Τεχνολόγος, Μέλος ΔΣ Εργαζόμενων Νοσοκομείου Αγλ. Κυριακού
2.Αντωνόπουλος Βασίλης – Αυτοαπασχολούμενος, συμμετέχει στη Λαϊκή Συνέλευση Κουκακίου
3.Αργύρη Νίκη – Φοιτήτρια Φιλοσοφικής, Κεντρικό Συντονιστικό ΚΕΕΡΦΑ
4.Ασλανίδη Παρθένα (Θένια) – Άνεργη Γιατρός
5.Γιαννίτσης Πέτρος – Οδηγός Ταξί
6.Γιαννοπούλου – Χρονοπούλου Αγγελική – Εκπαιδευτικός
7.Γκαρανέ Ντίνα – Εκπαιδευτικός, Γ’ ΕΛΜΕ
8.Γκολφάκης Πάρης – Γιατρός Αττικό Νοσοκομείο
9.Γρυσμπολάκη Μαρία – Φοιτήτρια Αρχιτεκτονικής
10.Δημητούλης Δημήτρης – Εκπαιδευτικός ΕΛΜΕ Περιστερίου
11.Ζάννα Αργίνη – Ιδιωτική Υπάλληλος
12.Ζιόβας Γιώργος – Ηθοποιός
13.Ζώτος Τάκης – Δικηγόρος της Οικογένειας του Σαχζάτ Λουκμάν, ΠΣΟ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
14.Ηλιάδου Σταυρούλα – Φαρμακοποιός, μέλος της Αγωνιστικής Πρωτοβουλίας
15.Ιβάνοβα Όλγα – Πρόεδρος Ρώσο-Ελληνικού Συνδέσμου Ουκρανίας στην Ελλάδα
16.Ισπαχανίδου Κική – Τυφλή, Τηλεφωνήτρια Εργαζόμενη στον ΕΟΠΠΥ
17.Κανελλοπούλου Κατερίνα – Λογίστρια
18.Κάσσης Δημήτρης – Μέλος ΔΣ Εργαζόμενων στο ΕΛΚΕΘΕ
19.Καταραχιάς Κώστας – Πρόεδρος Συλλόγου Εργαζόμενων Νοσοκομείο Αγ. Σάββας, ΔΣ ΕΙΝΑΠ
20.Κλωνιζάκης Μάρκος – Ψυχίατρος
21.Κονταρίδου Ειρήνη – Εκπαιδευτικός
22.Κούβαρης Γιάννης – Γραφίστας
23.Κουκαλάνη Βασίλης – Σκηνοθέτης, Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών
24.Κρασάκης Νίκος – Πολιτικός Μηχανικός, συμμετέχει στην Λαϊκή Συνέλευση Ακαδημίας Πλάτωνος-Κολωνού-Σεπολίων
25.Κωνσταντακόπουλος Χρήστος – Άτομο με Αναπηρία, Αθλητής Παραολυμπιακών Αγώνων
26.Λούβρου Ιωάννα – Διοικητικός ΑΕΙ
27.Μάραντος Χρήστος – Συνταξιούχος
28.Μαρτζούκος Αλέξανδρος – Συνδικαλιστής Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών, Αντιφασιστικό Φεστιβάλ Παραστατικών Τεχνών
29.Μαχά Μαρία – εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Περιστερίου
30.Μπόλαρης Λέανδρος – Συγγραφέας, Ιστορικός
31.Μπούσουλας Θεοδόσης – Μηχανικός, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών.
32.Μπράτσος Νάσος – Δημοσιογράφος της Αυτοδιαχειριζόμενης ΕΡΤ, ertopen.com
33.Μυρισιώτη Στέλλα – Παιδοψυχίατρος
34.Πάλλιου Χριστίνα – Εργαζόμενη στον Επισιτισμό
35.Πανδή Ευαγγελία – Εργαζόμενη στο Υπουργείο Δικαιοσύνης
36.Παπαχριστούδη Ματίνα – Δημοσιογράφος, Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων 60ου δημοτικού σχολείου
37.Παυλόπουλος Γιώργος – Δημοσιογράφος, μέλος Δ.Σ. ΠΟΕΣΥ
38.Πίττας Γιώργος – Δημοσιογράφος
39.Πολιτάκος Κώστας – Ιδιωτικός Υπάλληλος
40.Πουλόπουλος Δημήτρης – Ιδιωτικός Υπάλληλος, Σωματείο Βιβλίου Χάρτου
41.Ρίζος Μιχάλης – Γιατρός, Γραμματέας Συλλόγου Εργαζόμενων Αττικού Νοσοκομείου
42.Σταθακόπουλος Μιχάλης – Εκπαιδευτικός Α’ ΕΛΜΕ
43.Τριανταφυλοπούλου Ελένη – Αρχιτέκτονας, Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
44.Τσαγγαράτου Αιμιλία – Εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ Συλλόγου Δασκάλων «Παρθενώνας»
45.Τσελίκης Αβραάμ – Συνδικάτο Οικοδόμων
46.Τσώλης Δημήτρης – Προγραμματιστής Η/Υ, Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
47.Φαρίντ Αχμέντ – Πρώτος πρόεδρος της Κοινότητας Μπαγκλαντές στην Ελλάδα
48.Φουρίκος Κώστας – Οικονομολόγος, ΠΣΟ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
49.Φώτης Αντώνης – Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
50.Χαλακατεβάκη Χρυσή – Ιδιωτική Υπάλληλος
51.Χαλκής Τόλης – Φοιτητής
52.Χατζηγεωργίου Νίκη – Ηθοποιός stand up comedy
53.Χριστοδουλόπουλος Ζάχος – Φυσικός

Υποψήφιοι πρώτης δημοτικής κοινότητας

1.Bελονάκης Γιώργος – Γιατρός
2.Γρυσμπολάκη Πωλίνα – Φοιτήτρια Φιλοσοφικής
3.Κουράκης Νίκος – Ζωγράφος – Εκπαιδευτικός
4.Λυκούδης Αλέξης – Εργαζόμενος στον Επισιτισμό
5.Μαρκοπούλου Ειρηνούλα – Εργαζόμενη στον Επισιτισμό
6.Μένου Κική – Άνεργη Εκπαιδευτικός
7.Μπαχαρνίκου Γιώτα – Συμβασιούχος Δημοτικό Βρεφοκομείο Αθήνας
8.Ξαρχάκος Πέτρος – Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών
9.Φουντούλης Γιώργος – Περιβαλλοντολόγος, Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών, συμμετέχει στη Λαϊκή Συνέλευση Κουκακίου

Υποψήφιοι δεύτερης δημοτικής κοινότητας

1.Αυγουστίνου Μαρία – Εκπαιδευτικός μέλος των Παρεμβάσεων
2. Βασιλόπουλος Νίκος – Ιστορικός
3. Βούλτσος Νίκος – Τοπική Επιτροπή Παγκρατίου ενάντια στα γραφεία της Χρυσής Αυγής
4. Βρυζάκη Τάνια – Κοινοτική Σύμβουλος 2ου Διαμερίσματος Δήμου Αθήνας
5. Δαργάκης Νεκτάριος – Δημοσιογράφος, ΚΕΕΡΦΑ
6. Κότσαλης Ιωάννης – Ειδικευόμενος Γιατρός ΑΡΣΙ
7. Μαρκά Άννα – Φοιτήτρια Φιλοσοφικής
8. Μασούρας Κώστας – Αρχιτέκτονας, μέλος της Αντιπροσωπείας ΤΕΕ, μέλος της Αντιπροσωπείας ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ
10.Παπαχρυσάνθου Έρση – Επιτροπή Κατοίκων Άλσους Παγκρατίου

Υποψήφιοι τρίτης δημοτικής κοινότητας

1.Βερδέ Λένα – Δημοσιογράφος Εφημερίδα «Εργατική Αλληλεγγύη»
2. Δημητρού Γεωργία – Αυτοαπασχολούμενη
3. Μαραβελάκης Γιάννης – Βιβλιοπώλης, Μέλος της Πολιτιστικής Ομάδας Πετραλώνων, ΚΣΕ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
4. Νικολέντζος Αλέξης – Ιδιωτικός Υπάλληλος
5. Σιαπάτης Αποστόλης – Ιδιωτικός Υπάλληλος, Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων 72ου Δημοτικού Σχολείου
6. Τσώλη Ελένη Άννα (Ελεάνα) – Φοιτήτρια ΑΣΠΑΙΤΕ, ΚΕΕΡΦΑ Πετραλώνων
7. Χριστοπούλου Ιωάννα – Υπάλληλος ΟΤΕ, γραμματέας Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 49ου Νηπιαγωγείου

Υποψήφιοι τέταρτης δημοτικής κοινότητας

1.Βάσσου Κική – Αρχιτέκτονας, συμμετέχει στην Επιτροπή Κατοίκων Ακαδημίας Πλάτωνος
2.Βουτσαράς Στέλιος – Συνταξιούχος Εργατοτεχνίτης
3.Βραζιώτης Δημήτρης – Γεωπόνος
4.Γαβριηλίδης Παντελής – Πανελλαδική Ένωση Λιθογράφων
5.Κάνταρος Ηλίας – Γεωπόνος, συμμετέχει στη λαϊκή Συνέλευση Κολωνού -Σεπολίων – Ακ. Πλάτωνος
6.Κιτσώνας Μιχάλης – Εκπαιδευτικός, μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων στ Φροντιστήρια Καθηγητών (ΣΕΦΚ)
7.Σκλαβενίτης Νίκος – Εικαστικός, Εκπαιδευτικός ΤΕΙ
8.Στάικος Σπύρος – Διοικητικός, Μέλος ΔΣ Εργαζόμενων Αττικού Νοσοκομείου
9.Τζιώκα Ειρήνη – Γιατρός
10.Χαϊκάλης Σπύρος – Πολιτικός Μηχ/κος μέλος ΣΜΤ, μεταπτυχιακός φοιτητής στο ΕΚΠΑ

Υποψήφιοι πέμπτης δημοτικής κοινότητας

1.Γιαγά Αγγελική – Ιδιωτική Υπάλληλος
2.Γιαννίκας Φώτης – Ηλεκτρολόγος
3.Γκούμα Βάγια – Συνδικαλίστρια μέλος ΠΟΣ-ΥΠΕΧΩΔΕ
4.Πετροκόκκινος Λουκάς – Ακτινοφυσικός, Συμβασιούχος ΕΚΠΑ, Μέλος ΚΣΕ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
5.Πλανουδάκης Μιχάλης – Αυτοαπασχολούμενος λογιστής, συμμετέχει στη Λαϊκή Συνέλευση Πατησίων
6.Τζίκα Έλενα – Φοιτήτρια Τμήματος Φυσικής, ΠΣΟ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
7.Τσαγιάννης Γιώργος – Φοιτητής
8.Τσέγα Λουίζα – Αδιόριστη Εκπαιδευτικός
9.Φραντζής Αναστάσης – Εργάτης

Υποψήφιοι έκτης δημοτικής κοινότητας

1.Λιναρδάτος Φοίβος – Φοιτητής
2.Μάγειρα Λίτσα – Νοσηλεύτρια
3.Μήτρου Άννα – Απολυμένη ΔΟΛ, μέλος των Financial Crimes
4. Νάτσικα Νανά – Φοιτήτρια, μέλος ΔΣ φοιτητών Φιλοσοφικής ΕΚΠΑ
5.Πανίδου Σταυρούλα – Εκπαιδευτικός
6. Πυλαρινού Διονυσία – μέλος του Σοσιαλιστικού Εργατικού Κόμματος
7. Σπερελάκη Ειρήνη – Μεταφράστρια
8. Στυλιανού Σοφία – Δημοσιογράφος, μέλος των Financial Crimes
9.Τριμπόνιας Βαγγέλης – Δικηγόρος, Εναλλακτική Παρέμβαση Δικηγόρων Αθήνας

Υποψήφιοι έβδομης δημοτικής κοινότητας

1. Βουραζέρης Στράτος – Μισθωτός Γεωπόνος ΜΟΔ, συμμετέχει στη Λαϊκή συνέλευση Γκύζη -Πολυγώνου
2.Γανιάρη Ιφιγένεια (Έφη) – Εκπαιδευτικός, Μέλος του ΔΣ Β’ ΕΛΜΕ Αθήνας
3.Κανναβού Μαρία – Ηλεκτρολόγος ΕΜΠ
4 Κατσούλη Αθανασία – Εκπαιδευτικός Α’ ΕΛΜΕ, μέλος Περιβαλλοντικού-Πολιτιστικού Συλλόγου «Κέντρο Αμπελοκήπων»
5.Κοτζαμπασάκη Αργυρώ – Νοσηλεύτρια Ιπποκράτειο
6. Μάραντος Βασίλης – Φοιτητής Χαροκόπειο
7. Τζουβάρα Ολίβια – Φοιτήτρια Βιολογίας
8.Χάλκη Αγγελική – Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια ΕΚΠΑ, συμμετέχει στη Λαϊκή Συνέλευση Γκύζη
9. Χατζηγεωργίου Κική – Συνταξιούχος Εκπαιδευτικός.

Ακολουθήστε το Flash.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις