Στον μικρό τελικό του 1ου Διεθνούς Τουρνουά “Nick Galis Cup”, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπάνβιτ με 77-74.

Τα 17 λάθη και η αστοχία στα τελευταία λεπτά στοίχισαν στους “πράσινους”, που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενοι με 12-5 στο 5’ και 22-18 στο 10’.

Στη δεύτερη περίοδο η τουρκική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπέρασε με 44-39. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι αμφίρροπο και στο τρίτο δεκάλεπτο (64-67 στο 30’).

Η αστοχία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στο φινάλε επέτρεψε στη Μπάνβιτ να προηγείται με 76-74 9’’ πριν το τέλος και να φτάσει στη νίκη αφού ο Δημήτρης Διαμαντίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση του “τριφυλλιού”. Το τελικό 77-74 σημείωσε ο Μουτάφ με μία ελεύθερη βολή.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-44, 64-67, 74-77

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 17(2), Φώτσης 3, Παππάς 15(1), Διαμαντίδης 8, Γκιστ 19(3), Μπατίστα 10 (8 ριμπ.)

ΜΠΑΝΒΙΤ (Λούκιτς): Βεϊσέλογλου 3, Ρόουλαντ 11(1), Ουλουσόι 2, Καντάν, Έντζε 11(1), Ντέιβις 2, Μέχια 8, Βερεμένκο 9, Σίμονς 7, Γκετσίμ 8(1), Μουτάφ 14(3), Οζέρ 2