Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε στο δεύτερο μέρος “ξεκλειδώσει” την άμυνα της Μάλμε στο “Βιθέντε Καλντερόν” και να πάρει ευρεία σε έκταση νίκη με 5-0, με τους “ροχιμπλνάνκος” να έχουν και αυτοί έξι βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός.

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα γκολ του Ρονάλντο (έφτασε τα 70 στην διοργάνωση) και δύο του Μπενζεμά (δυο) έκανε θριαμβευτικό πέρασμα από το Άνφιλντ με 3-0. Την ίδια ώρα η Λουντόγκορετς, με τέρμα στις καθυστερήσει κόντρα στην Βασιλεία πέτυχε πολύ σημαντική νίκη.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι για τη Λεβερκούζεν και 3 λεπτά αργότερα ευτύχισε να σκοράρει με την ομάδα να παίρνει τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Ζενίτ.

Δείτε το γκολ του Έλληνα αμυντικού:

Στο άλλο ματς του ομίλου Μονακό και Μπενφίκα ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

Στον 3ο όμιλο η Ντόρτμουντ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίζει σε όλο τον αγώνα, έκανε το 3Χ3 με το θριαμβευτικό 4-0 στην Πόλη κόντρα στην Γαλατάσαραϊ. Με γκολ στο 89’ και 90’+1 η Άρσεναλ πέρασε νικηφόρα από τις Βρυξέλλες επικρατώντας με 2-1 της Άντερλεχτ.