Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Απόλλωνα στην Πάτρα. Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν εντυπωσιακά τον δεύτερο γύρο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ επικρατώντας 67-56.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας προσπάθησε να επιβάλλει τον γρήγορο ρυθμό του στο ματς, αλλά ο Ολυμπιακός αμέσως ήλεγξε την κατάσταση. Ο Βασίλης Σπανούλης, όταν δεν σκόραρε, δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του με τον πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 13-14 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στη δεύτερη περίοδο, η είσοδος των Γιώργου Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι και Κώστα Σλούκα έκανε ακόμη καλύτερη τη λειτουργία του Ολυμπιακού στην επίθεση και έτσι ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (24-34).

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό. Με επιμέρους σκορ 3-15 η διαφορά πήγε στο +22 για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου (27-49) στο 26’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 39-49 και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 39-51.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπράιαντ Ντάνστον κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες. Ο Αμερικανός, με σούπερ άμυνες και φοβερές επιλογές στην επίθεση, βοήθησε τον Ολυμπιακό να κάνει το 44-60 στο 36’. Στο τελευταίο τετράλεπτο, κυριάρχησε η συντήρηση δυνάμεων και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 56-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67

Απόλλων (Βετούλας): Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 21 (3), Μολφέτας, Γεωργαλής 6 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4 (8ριμπ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9 (4ριμπ, 2κοψ), Σπανούλης 10 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 5 (5ριμπ), Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3τριπ, 2ριμπ), Πρίντεζης 12 (2τριπ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Κατσίβελης