Έπειτα από μία ιδιαίτερα συναρπαστική αναμέτρηση, το Αμβούργο επικράτησε 2-1 της Καρλσρούης στην παράταση και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο της Bundesliga για τη σεζόν 2015-2016.

Ο επαναληπτικός του 1-1 στην “Ίμτεχ Αρένα” βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 78ο λεπτό με τον Ράινχολντ Γιάμπο, ωστόσο στις καθυστερήσεις με εκτέλεση φάουλ, ο Μαρσέλο Ντίας ισοφάρισε με το “παρθενικό” τέρμα του στη σεζόν.

Στην παράταση, ο Νικολάι Μίλερ έκανε κι αυτός “σεφτέ” την κατάλληλη στιγμή και έκανε το 2-1.

Με αυτήν τη νίκη, το Αμβούργο εξασφάλισε το… παρατσούκλι “δεινόσαυροι” που αφορά στη συνεχή παρουσία του στην Bundesliga, ως η μοναδική ομάδα που δεν έχει χάσει σεζόν από τη δημιουργία της το 1963, γι’ αυτό και το ρολόι στην έδρα του που μετράει τα… χρόνια παρουσίας στα “μεγάλα σαλόνια”.

Η Καρλσρούη, από την πλευρά της, η οποία φέτος τερμάτισε στην 3η θέση της Zweiteliga, θα περιμένει ακόμα για την επάνοδό της στην πρώτη κατηγορία, εκεί όπου θα βρεθούν του χρόνου οι Ίνγκολσταντ (ντεμπούτο) και Ντάρμσταντ.