Η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ μετά από πέντε παιχνίδια ήρθε στη Μυτιλήνη, με 3-1 επί της Καλλονής, στην αναμέτρηση που έριξε την “αυλαία” της 12ης αγωνιστικής στη Super League.

Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Στέφανος Αθανασιάδης, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και οδήγησε τον “δικέφαλο του βορρά” στη νίκη που τον φέρνει ξανά σε τροχιά πλέι οφ, ισόβαθμο με τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Έλληνα διεθνή επιθετικό.

Στο 13ο λεπτό, μάλιστα, είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Δημήτρη Πέλκα, προτού διώξει στη γραμμή ο Ντάνιελ Αντέτζο.

Η “απάντηση” ήρθε στο 39′, μετά από ανατροπή του Γιώργου Μανούσου και εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος ο επιθετικός των γηπεδούχων.

Η Καλλονή μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο 2ο ημίχρονο, απείλησε τον Παναγιώτη Γλύκο, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, με τον Αλέξανδρο Τζιόλη να αποσοβεί μεγάλη ευκαιρία στο 59′.

Ο Αθανασιάδης βρήκε δίχτυα στο 74ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα και ανάγκασε την Καλλονή να ανοιχτεί. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε αυτήν την εικόνα και στις καθυστερήσεις ο Γιάννης Μυστακίδης διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης
Διαιτητής: Ιωάννης Δελφάκης
Βοηθοί: Ευθύμιος Κουρέντας, Θόδωρος Νταλούκας
Τέταρτος διαιτητής: Σπυρίδων Σέλιμος
Γκολ: Αθανασιάδης 7′ και 76′, Μανούσος 41′, Μυστακίδης 90′

Καλλονή: Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε (86′ Χιντασέλι), Καλτσάς (89′ Γιούρακης), Μπαρκάν, Γεωργίου, Κεϊτά, Σάμπα (80′ Μάρκοβιτς), Μανούσος

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Τζαβέλλας, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης, Ροντρίγκες, Λέοβατς (60′ Μυστακίδης), Πέλκας (65′ Γκολάσα), Μακ (λ.τ. 80′ Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης

Κάρτες: Λέοβατς 22′, Αθανασιάδης 26′, Σκόνδρας 40′, Γκολάσα 68′, Κειτά 85′ και 93′, Τσαμπούρης 91′, Κωνσταντινίδης 93′
Κόκκινες: Κειτά 93′ (2η κίτρινη)