Ο Γουέιν Ρούνεϊ σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 2,5 μήνες και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στην πρώτη νίκη της, με 2-1 επί της Σουόνσι, μετά από οκτώ παιχνίδια, παίρνοντας μία βαθμολογική ανάσα.

Η Γουέστ Χαμ “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη απέναντι στη Λίβερπουλ, επικρατώντας με 2-0. Ένα γρήγορο γκολ του Αντόνιο στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, έδωσε το προβάδισμα στα “σφυριά”, κάνοντας στη συνέχεια το έργο τους ευκολότερο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άντι Κάρολ στο 55ο λεπτό.

Η πρωταθλήτρια χειμώνα Άρσεναλ ξέφυγε από το… στενό μαρκάρισμα της Λέστερ και με τη δύσκολη νίκη 1-0 επί της Νιούκαστλ συνεχίζει σε τροχιά τίτλου και το νέο έτος. Ο Λοράν Κοσιελνί σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Η Λέστερ έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι δίχως νίκη στο πρωτάθλημα και αρχίζει να δείχνει σημάδια πτώσης, μετά από έναν εκπληκτικό πρώτο γύρο. Οι “αλεπούδες” έμειναν στο εντός έδρας 0-0 με αντίπαλο την Μπόρνμουθ, έχοντας ολοκληρώσει ένα μπαράζ δύσκολων αγώνων, αλλά μη μπορώντας να επιστρέψουν στις νίκες.