Το… καθήκον του έκανε ο Ολυμπιακός στο Λαύριο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με σκορ 71-55, έχοντας ως κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου στο παρκέ με 12 πόντους.

Εξαιρετικός και ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε επίθεση (8 πόντους) αλλά και οργάνωση του παιχνιδιού (10 ασίστ), ενώ ξεχώρισε ο Ντάριους Τζόνσον Όντομ με 12 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Παρότι οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση (0-7) με τον Βασίλη Σπανούλη για οδηγό, χαλάρωσαν στην άμυνά τους για να τρέξει το δικό τους σερί οι γηπεδούχοι, που προηγήθηκαν με 14-11 και το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο στο 17-17.

Η χαλαρότητα συνεχίστηκε με το Λαύριο να προηγείται με 4 και τον Σπανούλη να επιστρέφει στο παρκέ. Μαζί με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι, ο αρχηγός ήταν από τους κύριους λόγους για ένα σερί των “ερυθρόλευκων” για να επιστρέψουν στο προβάδισμα με 21-22. Οι γηπεδούχοι άντεξαν και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 35-32.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν φουριόζοι στο παρκέ και έφτασαν στους έξι πόντους τη διαφορά (40-34) μέχρι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος να περάσει στο παρκέ τους Κώστα Παπανικολάου, Ιωάννη Παπαπέτρου και Οντομ. Εκεί οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν ασφυκτικά στην άμυνα και έτρεξαν επιμέρους σκορ 2-14 για να περάσουν με 9 (49-58).

Ο Όντομ βοήθησε αρκετά στην επίθεση, ο Παπανικολάου συνέχισε το… βιολί του στην επίθεση και τρία λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορα μπροστά στο σκορ με 13 πόντους (53-66). Το νερό είχε μπει ήδη στο… αυλάκι για την ομάδα του Σφαιρόπουλου που έκανε συντήρηση μέχρι τέλους και πανηγύρισε άλλη μία νίκη στην Α1 μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρουμπαλί 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2)