Ο Ολυμπιακός άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League, παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό με 1-0 επί των Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του θεσμού. Ο Εστεμπάν Καμπιάσο το “χρυσό” γκολ στο 42ο λεπτό της συνάντησης.

Ο Πάουλο Μπέντο παρέταξε μια ενδεκάδα χωρίς Έλληνα ποδοσφαιρική στην αρχική σύνθεση, κάτι που έγινε για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκό αγώνα των “ερυθρόλευκων”, που απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάριν, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα αμυντικών.

Οι Ελβετοί “απάντησαν” ένα λεπτό αργότερα, όταν σε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού ο Μποτία έκυψε αφήνοντας την μπάλα να περάσει, ο Κούμπο σούτερα από πλάγια θέση και ανάγκασε τον Λεάλι, που προτιμήθηκε από τον Καπίνο, σε ωραία απόκρουση σε κόρνερ.

Η ελληνική ομάδα έψαχνε να βρει ρυθμό στο συνθετικό χλοοτάπητα του “Stade de Suisse Wankdorf”, απέναντι στους γηπεδούχους που δεν είχαν αυτό το πρόβλημα και κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, χάνοντας άλλη μια ευκαιρία στο 22΄, όταν το δυνατό σουτ του Σουλεϊμάνι έξω από την περιοχή βρήκε τον Ντε λα Μπέγια και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι.

Στο 42΄ όμως η εμπειρία του Καμπιάσο αποδείχθηκε καθοριστική, σε μια φάση που έχει κάνει αμέτρητες φορές στην καριέρα του: ο Μάριν πάσαρε στον Ιντέγε στην περιοχή, αυτός γύρισε την μπάλα και ο Αργεντινός άσος που είχε ακολουθήσει τη φάση έκανε με προβολή το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με σπουδαία ευκαρία για τον Ολυμπιακό, όταν στο 47΄ ο Μάριν έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Σεμπά προσπάθησε να σκοράρει και ο Εμποκό πρόλαβε να “καπακώσει” την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή της εστίας του.

Στο 61΄ ο Λεάλι είπε “όχι” στο 1-1, αρχικά σε σουτ του Φρέι και στη συνέχεια στην εξ επαφής προσπάθεια του Κούμπο. Ο χρόνος είχε αρχίσει πια να δουλεύει υπέρ του Ολυμπιακού, που στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης διαχειρίστηκε απλά το χρόνο για να φτάσει στο “διπλό”.

Οι συνθέσεις

Γιουνγκ Μπόις: Εμβογκό, Ζούτερ, Ροσά, Φον Μπέργκεν, Λέσιακς, Ραβέ, Ζακαριά, Μπερτόνε, Σουλεϊμανί, Κούμπο, Φρέι (78′ Σικ)

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Μάριν (63′ Μαρτίνς), Σεμπά, Ελιουνούσι (90+3′ Ρομαό), Ιντέγε (82′ Καρντόσο)

21:53 Τέλος αγώνα

90+3ο λεπτό: Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ώστε να “ροκανιστεί” χρόνος. Ο Ελιουνούσι δίνει τη θέση του στον Ρομαό

87ο λεπτό: Ο Ολυμπιακός κρατάει με άνεση το μηδέν στην άμυνα

82ο λεπτό: Ιντέγε έξω, Καρντόσο μέσα για τον Ολυμπιακό

78ό λεπτό:
Κίτρινη κάρτα στον Σεμπά για σκληρό μαρκάρισμα

74ό λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ, ο Ιντέγε δεν μπορεί, η μπάλα απομακρύνεται και φτάνει στα πόδια του Ντε λα Μπέγια που εξαπολύει κεραυνό από τα 30 μέτρα, πολύ άουτ

69ο λεπτό: Πλάγιο για τον Ολυμπιακό, η μπάλα απομακρύνεται έξω από την περιοχή, ο Ελιουνούσι πιάνει το σουτ στην κίνηση, πολύ άουτ η μπάλα

63ο λεπτό: Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Μαρτίνς, έξω ο Μάριν

61ο λεπτό: Ο Φράι κάνει το διαγώνιο σουτ από αριστερά και μέσα στην περιοχή, διώχνει ο Λεάλι, στην επαναφορά νέο σουτ του Κούμπο από κοντά, η μπάλα χτυπά στον Λεάλι και καταλήγει κόρνερ

21:03 Σέντρα στο 2ο μέρος

20:51 Στατιστικά: Σουτ 6-5, κατοχή 53%-47%, επιτυχία μεταβιβάσεων 66%-71%, ντρίμπλες 11-1, κερδισμένες εναέριες μονομαχίες 16-10, τάκλιν 9-5, κόρνερ 2-1

20:48 Τέλος 1ου ημιχρόνου

42ο λεπτό: ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Ιντέγε στον Καμπιάσο, αυτός στον Μάριν, ο Γερμανός με κεφαλιά δίνει στον Νιγηριανό στην περιοχή και ο τελευταίος βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Αργεντινό που από κοντά κάνει το 1-0

33ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Ελιουνούσι, διώχνει ο Εμβογκό αφού η μπάλα πήγε πάνω του

32ο λεπτό: Κόντρα για τον Ολυμπιακό, ο Μάριν βγάζει σέντρα από δεξιά, ο Εμβογκό προλαβαίνει πριν η μπάλα φτάσει στον Ιντέγε

22ο λεπτό: Σουτ του Σουλεϊμάνι έξω από την περιοχή, λίγο άουτ

16ο λεπτό: Χαμηλό το τέμπο μετά από τη διακοπή

11ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα

10ο λεπτό: Αρχίζει ξανά το ματς

8ο λεπτό: Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω φωτιάς σε πανό πίσω από την εστία της Γιουνγκ Μπόις

2ο λεπτό: Λάθος των Ελβετών, ο Σεμπά βγάζει δεξιά στον Μάριν, αυτός αδειάζει έναν αντίπαλο στην περιοχή, σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο

20:00 Σέντρα

19:55 Περίπου 800 φίλαθλοι του Ολυμπιακού αναμένονται στο γήπεδο

19:50 Την ίδια ώρα στο άλλο ματς του ομίλου, ο ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Αστάνα στο ΓΣΠ της Λευκωσίας

19:46 Ο Πάουλο Μπέντο επέλεξε τον Νίκολα Λεάλι αντί του Στέφανο Καπίνο στην ενδεκάδα σε σχέση με το σχήμα που παρέταξε κόντρα στη Βέροια. Στον πάγκο βρίσκονται οι Κώστας Φορτούνης και Αλεχάντρο Ντομίνγκες

19:43 Η άφιξη της ομάδας

19:39 Οι Ελβετοί θα παραταχθούν με Εμβογκό, Ζούτερ, Ροσά, Φον Μπέργκεν, Λέσιακς, Ραβέ, Ζακαριά, Μπερτόνε, Σουλεϊμανί, Κούμπο, Φρέι σε 4-4-2

19:34 Η ενδεκάδα των πρωταθλητών Ελλάδας είναι ήδη γνωστή. Λεάλι – Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια – Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς – Μάριν, Σεμπά, Ελιουνούσι – Ιντέγε, σε διάταξη 4-2-3-1

19:30 Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Γιουνγκ Μπόις από την Ελβετία.