Η Άρσεναλ μετέτρεψε σε… προπόνηση το ντέρμπι με την Τσέλσι, νίκησε εύκολα με 3-0 σκοράροντας όλα τα γκολ στο 1ο ημίχρονο και ξανάφτασε στην τρίτη θέση Λίβερπουλ και Έβερτον. Στο 11΄ ο Σάντσες, στο 14΄ ο Γουόλκοτ και στο 40΄ ο Οζίλ τα γκολ των “κανονιέρηδων”.

Ένα ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετό για να επιστρέψει στις νίκες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Premier League, επικρατώντας 4-1 της Λέστερ στο “Ολντ Τράφορντ”. O Κρις Σμόλινγκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ντάνι Μπλιντ, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να πετυχαίνει τρία γκολ σε πέντε λεπτά και «καθάριζοντας» το ματς. Το τελευταίο εξ αυτών το σημείωσε ο Πολ Πογκμπά και ήταν το παρθενικό του με τη φανέλα των “κόκκινων διαβόλων”.

Συνεχίζει την προέλασή της στην Premier League η Μάντσεστερ Σίτι, που πέρασε και από το “Λίμπερτι”, νικώντας 3-1 τη Σουόνσι και κάνοντας το 6 στα 6.

Σαρωτική η Λίβερπουλ, συνέτριψε 5-1 τη Χαλ στο “Ανφιλντ” και έπιασε στους 13 βαθμούς τη συμπολίτισσά της Εβερτον, η οποία γνώρισε την πρώτη φετινή της ήττα, 1-0 από τη Μπόρνμουθ.