Ο Ολυμπιακός άρχισε “μουδιασμένος” εξαιτίας των πολλών αλλαγών, αλλά όταν βρήκε ρυθμό, πάτησε την Αστάνα στο Καζακστάν, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League. Το τελικό 1-1 αδικεί τους πρωταθλητές, που ισοφάρισαν με Σεμπά, είχαν δοκάρι με Μαρτίνς και έχασαν ευκαιρίες.

Η Αστάνα μπήκε επιθετικά, πρέσαρε και κατάφερε να αξιοποιήσει τους κενούς χώρους στην άμυνα, με τον Τουμάσι στο 9′ να περνάει εύκολα από δεξιά και να πασάρει στον Ντεσπότοβιτς, που από κοντά με δεύτερη προσπάθεια, έκανε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, προσαρμόστηκε στον πλαστικό χλοοτάπητα, πίεσε και μπόρεσε από εκεί και πέρα να ελέγξει το παιχνίδι, χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία στο 21′, όταν ο Μαρτίνς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρντόσο έδωσε στον Σεμπά. Αυτός σούταρε, έγινε κόντρα και σε σχεδόν κενό τέρμα ο Παραγουανός δεν κατάφερε να κάνει το 1-1, αφού αμυντικός της Αστάνα έδιωξε επάνω στη γραμμή.

Στο 23′ η Αστάνα απάντησε με κεφαλιά του Λογκβινένκο και τον Λεάλι να αποκρούει εξ επαφής, ενώ στο 29′ είχε έρθει η ώρα για την ισοφάριση. Ο Μανθάτης έκανε καταπληκτική ενέργεια από τα δεξιά και ο Σεμπά με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να βάλει το γκολ και να ισοφαρίσει σε 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του Α’ μέρους, με τον Ολυμπιακό να βελτιώνεται όσο περνούσε ο χρόνος.

Στο 2ο μέρος, η Αστάνα “παραπατούσε” στον αγωνιστικό χώρο και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του και να φτάσει λίγο πριν τη νίκη. Ο Καρντόσο προσπάθησε με λόμπα από μακριά να κάνει το 1-2 και στο 57′ ο Τουμάσι απάντησε με καλό σουτ.

Στο 70′, ο τρομερός Ελιουνούσι (που είχε περάσει ως αλλαγή) σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 79′ ο Σεμπά καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και στο 85′ ο Μαρτίνς έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Έριτς μετά να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός πλέον έφτασε τους επτά πόντους στον 2ο όμιλο, με την Αστάνα να έχει δύο.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Αστάνα (Στάνιμιρ Στοΐλοφ): Έριτς, Σίτοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Μαλίι, Λογκβινένκο, Σόμκο, Μακσίμοβιτς, Μουζίκοφ, Τουομάσι (90+4′ Νατζαριάν), Ντεσπότοβιτς (82′ Κουλμπέκοφ), Καμπανάνγκα

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Βιάνα, Ρέτσος, Καμπιάσο (80′ Ρομαό), Μπουχαλάκης, Σεμπά, Μαρτίνς (90+1′ Ανδρούτσος), Μανθάτης (64′ Ελιουνούσι), Καρντόσο

19:51 Τελικό

90+4ο λεπτό: Σέντρα του Σεμπά από τα δεξιά, κεφαλιά του Καρντόσο η μπάλα άουτ. Πολύ καλή στιγμή

90+4ο λεπτό: Μέσα ο Νατζαριάν, έξω ο Τοουμάσι

90+1ο λεπτό: Μέσα ο Ανδρούτσος, έξω ο Μάρτινς. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός

90ό λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, άουτ η μπάλα

85ο λεπτό: ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Εκπληκτικό δεξί σουτ του Μάρτινς, η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά με τα ακροδάχτυλα ο Έριτς την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε κάτω και μετά την μπλόκαρε. Μια ανάσα από το 2-1 η ομάδα του Πειραιά με τον Πορτογάλο που πήγε να βάλει ένα πανέμορφο γκολ

82ο λεπτό: Αλλαγή για την Αστάνα, με τον Κουλμπέκοφ στη θέση του Ντεσπότοβιτς

80ό λεπτό: Ο Ρομαό παίρνει τη θέση του Καμπιάσο

79ο λεπτό: Πολύ μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. O Σεμπά μπήκε στην περιοχή, έκανε προσποίηση και προσπάθησε να γυρίσει στον Ελιουνούσι που ερχόταν για να τελειώσει την φάση, αλλά η άμυνα της Αστάνα πρόλαβε να διώξει

73ο λεπτό: Μονοκόμματο σουτ του Ελιουνούσι έξω από την περιοχή, έπεσε ο Έριτς και έδιωξε σε κόρνερ στην δεξιά του γωνία. Νέα καλή στιγμή με τον Νορβηγό, ο οποίος μπήκε ορεξάτος στο ματς

72ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Λονγκβινένκο

70ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ελιουνούσι έκανε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αστάνα, στην συνέχεια προσπάθησε να κάνει δεύτερη προσπάθεια, αλλά πρόλαβε η άμυνα των γηπεδούχων να διώξει

64ο λεπτό: Τη θέση του Μανθάτη πήρε ο Ελιουνούσι

62ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη για φάουλ στον Ντεσπότοβιτς

57ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Τοουμάσι για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Καμπιάσο

57ο λεπτό: Επικίνδυνη σέντρα από τον Τουμάσι, ο Καμπανάγκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τον παρεμπόδισε όσο έπρεπε ο Μποτία προκειμένου να μην πάει η μπάλα προς το τέρμα του Λεάλι.

50ό λεπτό: Κόρνερ του Μάρτινς από τα δεξιά, κεφαλιά του Μποτία στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Αστάνα

19:01 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές

18:46 Τέλος 1ου ημιχρόνου

39ο λεπτό: Μαρκάρισμα του Σεμπά στην περιοχή, φαίνεται να υπάρχει επαφή στο αριστερό πόδι και να είναι πέναλτι, με τον διαιτητή όμως να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

33ο λεπτό: Ο Καμπανάνγκα πάτησε τον Μανθάτη ενώ ήταν πεσμένος, ωστόσο ο διαιτητής δεν έδειξε κάτι

33ο λεπτό: Παραλίγο το 1-2 για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Μάρτινς από τα δεξιά, ο Σίτοφ προσπάθησε να διώξει και πήγε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

29ο λεπτό! ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Υπέροχη σέντρα του Μανθάτη από τα δεξιά, κεφαλιά του Σεμπά στην αριστερή γωνία και 1-1 για τους Πειραιώτες με τον Βραζιλιάνο.

23ο λεπτό: Ο Μουζίκοφ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Λογκβινένκο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Λεάλι έδιωξε εντυπωσιακά. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ολυμπιακός βγήκε σε αντεπίθεση με τον Σεμπά, αλλά έκανε αδύναμο γύρισμα στον Καρντόσο και έκοψε την μπάλα η άμυνα της Αστάνα

21ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καρντόσο έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή, πάσαρε αριστερά στον Σεμπά, εκείνος δεν σούταρε αμέσως με το αριστερό, έκανε ντρίμπλα, έριξε κάτω τον τερματοφύλακα, πάσαρε εκ νέου στον Παραγουανό, εκείνος πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Μπεϊσεμπέκοβ απομάκρυνε σωτήρια με το πόδι και του στέρησε την ισοφάριση.

17ο λεπτό: Επικίνδυνη έντρα του Σόμκο από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατεληξε άουτ. Ευτυχώς που δεν ακούμπησε στον Ρέτσο, ο οποίος έκανε κίνηση προς την μπάλα με σκοπό να την απομακρύνει

12ο λεπτό: Όρθιος συνεχώς στον πάγκο του ο Πάουλο Μπέντο. Ο Ολυμπιακός πιέζει αυτή τη στιγμή

8ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Τσουμάσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και γύρισε τη μπάλα στον Ντεσπότοβιτς, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

4ο λεπτό: Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση κόρνερ του Μάρτινς από τα δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Βιάνα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

18:00 Σέντρα στην αναμέτρηση

17:55 Συννεφιά επικρατεί στην περιοχή της Αστάνα και η θερμοκρασία βρίσκεται στους -4.

17:50 Το γήπεδο έχει συνθετικό χλοοτάπητα και επίσης κλειστή οροφή, άρα οι παίκτες δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικρατούν στην πόλη

17:45 Θυμίζουμε πως στο προηγούμενο ματς των δυο ομάδων στο Φάληρο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-1

17:41 Η ενδεκάδα της Αστάνα: Έριτς, Σίτοφ, Μπεϊσεμπέκοφ, Μαλίι, Λογκβινένκο, Σόμκο, Μακσίμοβιτς, Μουζίκοφ, Τουομάσι, Ντεσπότοβιτς, Καμπανάνγκα. Οι αναπληρωματικοί της: Στον πάγκο: Μόκιν, Άνιτσιτς, Ναγαργιάν, Κουλμπέκοφ, Ζουνούσοφ, Ζακιπμπάιεφ, Αλίγεφ

17:38 Ο Ολυμπιακός βρίσκεται μαζί με τον ΑΠΟΕΛ στην κορυφή του ομίλου με 6 βαθμούς, η Γιούνγκ Μπόις βρίσκεται τρίτη με 4 και η Αστάνα έχει 1 βαθμό.

17:35 Οι εναλλακτικές λύσεις είναι οι Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ανδρούτσος, Ντομίνγκες, Ελιουνούσι και Ιντέγε, ενώ εκτός 18άδας έμειναν εντέλει οι Χουτεσιώτης, Τσιμίκας και Βούρος.

17:34 Ο Πάουλο Μπέντο επέλεξε ενδεκάδα με πολλές αλλαγές, εξαιτίας τραυματισμών και του επερχόμενου ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό. Λεάλι, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Βιάνα, Ρέτσος, Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Σεμπά, Μαρτίνς, Μανθάτης, Καρντόσο αρχίζουν στον αγώνα

17:32 Ο αγώνας ανοίγει την “αυλαία” της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και η σέντρα έχει προγραμματιεί για τις 18:00 ώρα Ελλάδας (14:00 τοπική) λόγω του ψύχους που επικρατεί στην περιοχή. Αυτήν τη στιγμή, η θερμοκρασία φτάνει τους -2 βαθμούς Κελσίου

17:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Αστάνα στο Καζακστάν