Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των 32 του Europa League. Ο Κώστας Φορτούνης με εκτέλεση φάουλ το γκολ των πρωταθλητών Ελλάδας, που θα δώσουν μάχη με τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία για την πρωτιά του 2ου ομίλου.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει χώρους, την ώρα που έγιναν και ορισμένα λάθη στην άμυνα, χωρίς να τα “πληρώσει”. Οι Ελβετοί πίεζαν σχεδόν πάντα στην πρώτη πάσα, κυρίως όταν έβγαινε να την πάρει ο Μάρτινς και οι “ερυθρόλευκοι” είχαν θέμα στη δημιουργία φάσεων.

Στο 6’, πάντως, ο Ελιουνούσι έκανε την ατομική ενέργεια, έπιασε το σουτ, αλλά δεν ήταν καλό, ενώ στο 23’ ο Ντα Κόστα έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ενδιάμεσα, η Γιούνγκ Μπόις έχασε μία μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, στο 17’ ο Οαρό βγήκε απέναντι από τον Λεάλι, με τον Ιταλό τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια και να γλιτώνει τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξαν και πολλά, με εξαίρεση μία πολύ καλή στιγμή με τον Σεμπά στο 45’. Ο Ιντέγε έδωσε στον Βραζιλιάνο εξτρέμ, εκείνος σούταρε, αλλά ο Εμβογκό μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Ο Ολυμπιακός έκανε καταπληκτική εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο. Μπήκε τόσο δυνατά, που όχι μόνο προηγήθηκε με το εξαιρετικό φάουλ του Φορτούνη στο 48’ (1-0), αλλά θα μπορούσε να είχε “κλειδώσει” τη νίκη με τη μεγάλη διπλή ευκαιρία με Σεμπά και Ελιουνούσι στο 46’, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ στο 50’ και με το φάουλ του Φορτούνη στο 55’.

Ωστόσο, δεν το έκανε και το “πλήρωσε” με ισοφάριση. Ο Οαρό έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Μποτία άργησε να αντιδράσει και ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε για το 1-1 στο 58’ με δυνατό σουτ. Η Γιούνγκ Μπόις δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική (στο 56’ είχε ένα καλό σουτ με τον Μπερτόνε, αλλά αντέδρασε σωστά ο Λεάλι), ωστόσο στην άμυνα υπήρχαν τα γνωστά θεματάκια, τα οποία, ευτυχώς, δεν εκμεταλλεύτηκαν περαιτέρω οι Ελβετοί.

Αυτό το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν ο Ελιουνούσι (από γύρισμα του Φιγκέιρας) δεν είχε σπαταλήσει μοναδική ευκαιρία με το άστοχο πλασέ σε κενή εστία στο 81’.

Λίγο νωρίτερα, στο 70’, υπήρξε πανομοιότυπη ευκαιρία, με τον Πορτογάλο μπακ να κάνει το γύρισμα και τον Ιντέγε (ο Νιγηριανός είχε σκοράρει στο 64’, αλλά το γκολ ορθώς δεν μέτρησε, ήταν οφσάιντ) να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή σε κενή εστία. Μάλιστα, ο Φιγκέιρας θα μπορούσε να είχε κρίνει εκείνος την αναμέτρηση, αλλά η μπάλα από το σουτ που επιχείρησε στο 86’ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η ταυτότητα του αγώνα

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Φορτούνης, Ελιουνούσι (84′ Μανθάτης), Σεμπά, Ιντέγε
Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Βιάνα, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ανδρούτσος, Μανθάτης

Γιουνγκ Μπόις: Μβογκό, Ζούτερ, Φον Μπέργκεν, Μπενίτο, Λέτσιακς, Σανογκό (77′ Ντουά), Ζακαριά, Σουλεϊμανί (58′ Γκερντ), Σικ (89′ Φρέι), Μπερτόνε, Οαρό
Στον πάγκο: Βόλφλι, Γκερντ, Φρέι, Μπούργκι, Ντουά, Ζος, Εμπίσερ

Διαιτητής: Μίροσλαβ Ζέλινκα (Τσεχία)
Γκολ: 48′ Φορτούνης – 58′ Οαρό
Κίτρινη κάρτα: 19′ Φιγκέιρας, 29′ Ελιουνούσι, 61′ Μποτία, 68′ Ντα Κόστα – 31′ Λέτσιακς, 53′ Φον Μπέργκεν
Κόκκινη κάρτα:

Το live της αναμέτρησης

23:56 Τέλος αγώνα

90ό λεπτό: Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

89ο λεπτό: Μέσα ο Φρέι, έξω ο Σικ

87ο λεπτό: Φοβερή ενέργεια του Μανθάτη, έκανε την σέντρα από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κόντρα στον Μπενίτο και κατέληξε στα χέρια του Εμβογκό

86ο λεπτό: Διαγώνιο σουτ του Φιγκέιρας, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εμβογκό

84ο λεπτό: Εκτός ο Ελιουνούσι, μέσα ο Μανθάτης για τον Ολυμπιακό

81ο λεπτό: Μπαλιά του Φορτούνη στον Φιγκέιρας στα δεξιά, εκείνος πασάρει στον Ελιουνούσι που σε κενή εστία στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι του Εμβογκό. Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

77ο λεπτό: Έξω ο Σανόγκο, μέσα ο Ντουά για την Γιουνγκ Μπόις

75ο λεπτό: Ο Γκερντ βρήκε τον Οαρό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεάλι, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

70ό λεπτό: Ωραία μακρινή μπαλιά του Μιλιβόγεβιτς για τον Φιγκέιρας, εκείνος έδωσε με την μια στον Ιντέγε, αλλά η μεταβίβασή του ήταν λίγο πιο ψηλά απ’ ό,τι θα περίμενε ο Νιγηριανός και η μπάλα κατέληξε άουτ. Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό

68ο λεπτό:
Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα για καθυστέρηση σε εκτέλεση φάουλ

64ο λεπτό: Ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ το γκολ του Ιντέγε με προβολή, καθώς την ώρα που έκανε σουτ ο Μάρτινς από τα δεξιά, ήταν εκτεθειμένος ο Νιγηριανός

61ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για φάουλ στον Οαρό. Δεν παίζει με τον ΑΠΟΕΛ στη Λευκωσία

58ο λεπτό: Έξω ο Σουλεϊμάνι, μέσα ο Γκερντ

58ο λεπτό: ΓΚΟΛ για την Γιουνγκ Μπόις. Βαθιά μπαλιά από τα αριστερά για τον Οαρό, ο οποίος ξέφυγε από τον Μποτία και με δεξί σουτ νίκησε τον Λεάλι και ισοφάρισε 1-1, φτάνοντας τα 4 γκολ στην διοργάνωση σε 3 ματς

56ο λεπτό: Μακρινό φαλτσαριστό δεξί σουτ του Μπερτόνε, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Λεάλι.

55ο λεπτό: Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι

53ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα ο Φον Μπέργκεν

50ό λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά πλάσαρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εμβογκό. Μια ανάσα από το 2-0 η ομάδα του Πειραιά, τρίτη χαμένη ευκαιρία με τον Βραζιλιάνο.

48ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό. Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα στα δίχτυα του Εμβογκό και 1-0. Ονειρεμένο τέρμα του Τρικαλινού, το πρώτο του φετινό στο Europa League και έτρεξε να το πανηγυρίσει στην αγκαλιά του Σάββα Θεοδωρίδη

47ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά βρέθηκε απέναντι από τον Εμβογκό, αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουνγκ Μπόις απέκρουσε το πλασέ του Βραζιλιάνου και στην συνέχεια το σουτ του Ελιουνούσι κατέληξε πάνω σε σώματα

23:07 Σέντρα στο 2ο μέρος

22:52 Ημίχρονο

45ο λεπτό: Ο Σεμπά σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Εμβογκό

40ό λεπτό: 3-3 οι τελικές προσπάθειες ως τώρα.

35ό λεπτό: Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, παραμένει η λευκή ισοπαλία. Λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες μέχρι στιγμής

31ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Λέτσιακς, ο οποίος χάνει τον αγώνα της 6ης αγωνιστικής με την Αστάνα

29ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ελιουνούσι για σκληρό μαρκάρισμα

23ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά από τον Μποτία και η μπάλα περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εμβογκό

19ο λεπτό: Δυνατό μαρκάρισμα και κίτρινη στον Φιγκέιρας

17ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνγκ Μπόις. Ο Οαρό έγινε κάτοχος της μπάλας μετά την κεφαλιά του Ντα Κόστα, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Λεάλι έκανε σωτήρια επέμβαση και διατήρησε το μηδέν για την εστία του. Η σπουδαιότερη φάση ως τώρα στο παιχνίδι

11ο λεπτό: Ο Ρέτσος κατάφερε να κόψει με εντυπωσιακό τρόπο τον Σουλεϊνάνι, ο οποίος βγήκε πολύ επικίνδυνα από τα αριστερά και μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού. Με το αριστερό κατάφερε να τον κόψει ο νεαρός αμυντικός.

8ο λεπτό: Ο Λεάλι έκανε απρόσεκτο διώξιμο, έστειλε την μπάλα πάνω σε αντίπαλο, όμως Ο Μποτία κατάφερε να απομακρύνει στην συνέχεια τον κίνδυνο για την ερυθρόλευκη εστία

6ο λεπτό: Ο Ελιουνούσι πήρε την μπάλα στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα πήρε ανάποδα φάλτσα και κατέληξε σχεδόν παράλληλα με το τέρμα, καταλήγοντας άουτ. Καλή στιγμή για τους Πειραιώτες

22:05 Σέντρα

21:55 Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων ακούγονται τώρα από τα μεγάφωνα. Πρώτα των φιλοξενούμενων και ακολούθως αυτή του Ολυμπιακού.

21:48 Στον αγωνιστικό χώρο βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Έχει συνομιλία με τον αντιπρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Σάββα Θεοδωρίδη.

21:44 Περίπου 500 φίλοι της Γιουνγκ Μπόις στην εξέδρα των φιλοξενούμενων του “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

21:43 Χωρίς προβλήματα συνεχίζεται η προθέρμανση των ομάδων, τη στιγμή που περίπου 20000 φίλοι του Ολυμπιακού βρίσκονται στο “Γ. Καραϊσκάκης”, 20 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

21:40 Εκτός αποστολής για λόγους τακτικής έχουν μείνει οι Ντομίνγκες, Μαρίν, Ρομαό, Σιόβας αλλά και ο Καρντόσο που έχει 7 ράμματα στο φρύδι, ο ανέτοιμος Ντε λα Μπέγια και ο τραυματίας Καπίνο.

21:38 Οι εναλλακτικές λύσεις είναι οι Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Βιάνα, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ανδρούτσος και Μανθάτης, που θα κάτσουν στον πάγκο των αναπληρωματικών

21:36 Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Φορτούνης, Ελιουνούσι, Σεμπά και Ιντέγε είναι οι 11 παίκτες που θα παρατάξει ο Ολυμπιακός

21:34 Ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση του στους “32” του Europa League και μετά από το 2-1 της Αστάνα επί του ΑΠΟΕΛ, να πάρει το προβάδισμα στη μάχη της πρωτιάς του 2ου ομίλου

21:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Γιουνγκ Μπόις που μπορεί να κρίνει την πρόκριση των πρωταθλητών Ελλάδας στη φάση των 32 του Europa League