Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων, με συνέπεια να ηττηθεί με 2-0 στο ΓΣΠ της Λευκωσίας από τον ΑΠΟΕΛ για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League και να τερματίσει στην 2η θέση του γκρουπ.

Το 1ο ημίχροον δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό, καθώς έγιναν αρκετά λάθη και δη από τους στόπερ. Όπως στη φάση του 20ού λεπτού, όταν ο Αλωνεύτης έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο Σωτηρίου “τσίμπησε” την μπάλα μπροστά από τον Λεάλι, την πέρασε από πάνω του και από τη στιγμή που Ντα Κόστα, Βιάνα δεν πήδηξαν για να απομακρύνουν, ο στράικερ του ΑΠΟΕΛ κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ο Ολυμπιακός άργησε να “μπει” στο παιχνίδι και όταν τα κατάφερε, δεν υπήρχε πολύς χρόνος έως ότου φτάσει η λήξη του πρώτου μέρους. Πάντως, είχε καλύτερες ευκαιρίες σε σχέση με τον ΑΠΟΕΛ, καθώς στο 40′, μετά από κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν και μετά άουτ.

Στο 2ο μέρος, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και απείλησε περισσότερο, αρχής γενομένης με ένα καλό σουτ του Ιντέγε στο 48′ και του Φορτούνης στο 55′.

Στο 60ό λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ έριξε στη μάχη τον Γιαννιώτα, ο οποίος δυσκόλεψε τους αμυντικούς του Ολυμπιακού. Ο Ντομίνγκες ήταν η απάντηση του Μπέντο, με συνέπεια οι πρωταθλητές Ελλάδας να γίνουν ξανά απειλητικοί.

Μία άλλη αλλαγή των Κυπρίων, ο Ντε Καμαργκό, συνδυάστηκε με τον Γιαννιώτα στο 83′ και έκανε το 2-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά.

Αρχικά ο Ντα Κόστα έκανε κεφαλιά στο 87′, ένα λεπτό αργότερα οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν με λόμπα του Μαροκινού (και τις δύο φορές έδιωξε ο Βάτερμαν), ενώ στο 90′ ο Σεμπά “άδειασε” τον Μοράις και με εξουδετερωμένο τον Βάτερμαν, ο Μερκής πεσμένος μπόρεσε να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Μετά από το 2-0, ο Ολυμπιακός τερμάτισε στη 2η θέση του ομίλου του, με συνέπεια να τοποθετηθεί στο γκρουπ των ανίσχυρων στην κλήρωση της φάσης των 32 τη Δευτέρα.

Η ταυτότητα του αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Νούνο Μοράις, Βινίσιους, Μπερτόγλιο (67′ Ορλάντι), Εφραίμ (60′ Γιαννιώτας), Αλωνεύτης, Σωτηρίου (80′ Ντε Καμαργκό)

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια (76′ Μανθάτης), Ρομαό, Μαρτίνς (66′ Ανδρούτσος), Φορτούνης (76′ Ντομίνγκες), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε

90ό λεπτό: Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

87ο λεπτό: Νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Βάτερμαν σε λόμπα του Ντα Κόστα. Η μπάλα πήγαινε μέσα, αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδιωξε σε κόρνερ

87ο λεπτό: Κεφαλιά του Ντα Κόστα, αλλά ο Βάτερμαν εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ

85ο λεπτό: Σουτ του Ντομίνγκες έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

85ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αλωνεύτη

83ο λεπτό: ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιαννιώτας έδωσε δεξιά στον Μοράις, εκείνος πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντε Καμάργκο που με κοντινή προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους

80ό λεπτό: Έξω ο Σωτηρίου, μέσα ο Ντε Καμάργκο

78ο λεπτό: Κεφαλιά του Ντα Κόστα μετά το φάουλ του Τσόρι, άουτ η μπάλα

76ο λεπτό: Έξω ο Φορτούνης, μέσα ο Ντομίνγκες. Έξω ο Ντε Λα Μπέγια, μέσα ο Μανθάτης. Με αυτές τις αλλαγές, ο Σεμπά θα πάει αριστερός μπακ

71ο λεπτό: Σέντρα σουτ του Ανδρούτσου από τα αριστερά, ο Βάτερμαν με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ

67ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα ο Βιάνα

67ο λεπτό: Μέσα ο Ορλάντι, έξω ο Μπερτόγλιο

66ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Γύρισμα του Ελιουνούσι από τα δεξιά, ο Ιντέγε έκανε την προβολή, αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα και αυτή πέρασε παράλληλα με το τέρμα

66ο λεπτό: Μέσα ο Ανδρούτσος, έξω ο Μάρτινς

63ο λεπτό: Κακό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα

61ο λεπτό: Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Γιαννιώτα να σεντράρει από δεξιά, ο Σωτηρίου ήταν ένα βήμα πιο πίσω και δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας με την προβολή που έκανε

60ό λεπτό: Μέσα ο Γιαννιώτας, έξω ο Εφραίμ

55ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, με το ένα χέρι απέκρουσε ο Βάτερμαν και μετά την μπλόκαρε

51ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αλεξάνδρου

48ο λεπτό: Σουτ του Ιντέγε λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι

21:04 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

20:55 Να σημειωθεί ότι η UEFA χρέωσε το γκολ του ΑΠΟΕΛ ως αυτογκόλ του Ντα Κόστα

20:48 Ημίχρονο

45o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ντα Κόστα για φάουλ στον Σωτηρίου έπειτα από κακή εκτίμηση της φάσης

41ο λεπτό: Ο Λεάλι πρόλαβε τον Σωτηρίου πριν αυτός τσιμπήσει την μπάλα και τον πλασάρει, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-0

40ό λεπτό: ΔΟΚΑΡΙ! Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όταν από κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ

32ο λεπτό: Σουτ του Μάρτινς έξω από την περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ στην αριστερή του γωνία

Το γκολ του ΑΠΟΕΛ

25ο λεπτό: Σέντρα του Σεμπά από τα αριστερά, σουτ του Ελιουνούσι από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

21ο λεπτό: Ο Σεμπά τσιμπάει την μπάλα και την περνάει από τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ, αλλά τον πρόλαβε η άμυνα του ΑΠΟΕΛ και απομάκρυνε προτού προλάβει να πλασάρει και να σκοράρει

19ο λεπτό: ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αλωνεύτης έκανε μπαλιά από την άμυνα, ο Λεάλι έκανε κακή έξοδο, ο Σωτηρίου πέρασε την μπάλα από πάνω του και νίκησε στον αέρα τους Βιάνα και Ντα Κόστα. Ο Βιάνα έτρεξε να προλάβει την μπάλα προτού περάσει την γραμμή του τέρματος, αλλά ήταν αργά

14ο λεπτό: Γυριστό του Ντα Κόστα έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα πέρασε άουτ

13ο λεπτό: Μονοκόμματο σουτ του Αλωνεύτη με το αριστερό μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ. Δεν ανησύχησε ο Λεάλι

11ο λεπτό: Κόρνερ από τα αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Σωτηρίου, η μπάλα ψηλά άουτ

9ο λεπτό: Αδύναμη σέντρα του Ελιουνούσι από τα δεξιά, απομάκρυνε ο Μερκής

1ο λεπτό: Ένα κόρνερ για τον Ολυμπιακό με τον Σεμπά, πέρασε ανεκμετάλλευτο

20:00 Σέντρα στην αναμέτρηση

19:59 Ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία με τη συντριβή του αεροσκάφους που μετέφερε την αποστολή της Σαπεκοένσε.

19:50 Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο ΑΠΟΕΛ και Ολυμπιακός

19:45 Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους οι ομάδες και έφυγαν για τα αποδυτήρια

19:40 Ο Βαγγέλης Μαρινάκης και η ΠΑΕ Ολυμπιακός, δια μέσου των Σχολών που διατηρούν στην Κύπρο, ενίσχυσαν οικονομικά τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Καρκινοπαθών και Φίλων

19:38 Έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί μονάχα η παρουσία του Ρομαό στην αρχική ενδεκάδα. Ο Τογκολέζος είχε δοκιμαστεί κυρίως σε θέση στόπερ στις τελευταίες προπονήσεις και ο Καμπιάσο έδειχνε να έχει προβάδισμα στα πλάνα του Πορτογάλου τεχνικού. Τελικά ο Ρομαό είναι αυτός που θα αγωνιστεί στο πλάι του Μαρτίνς, ως αντί-Μιλιβόγεβιτς

19:36 Εκτός 18άδας έμειναν τελικά οι Σκαφίδας και Μπουχαλάκης που ήταν στην 20μελή αποστολή που ταξίδεψε στην Κύπρο

19:34 Στο Αθλητικό Κέντρο Ρέντη έχουν μείνει -πλην του Μιλιβόγεβιτς- οι Καπίνο (σε φάση αποκατάστασης), Μαρίν (λόγους τακτικής), Καρντόσο (γρίπη), Σιόβας (λόγους τακτικής), Πάρντο (εκτός λίστας), Ζντιέλαρ (λόγους τακτικής), Μποτία (τιμωρημένος), Βούρος (λόγους τακτικής), Ελαμπντελαουί (ενοχλήσεις στον αστράγαλο) και Ρέτσος (κάκωση στο γόνατο).

19:32 Περισσότεροι από 1100 φίλοι του Ολυμπιακού θα βρεθούν στις εξέδρες του ΓΣΠ

19:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη συνάντηση του Ολυμπιακού με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League