Η Μίλαν αναδείχθηκε σε μεγάλη νικήτρια στο τελευταίο παιχνίδι της Ιταλίας για το 2016. Μετά από 120 λεπτά όοπυ οι δύο αντίπαλοι έμειναν στην ισοπαλία 1-1, τη λύση έδωσαν τα πέναλτι, με τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα να πιάνει την προσπάθεια του Πάουλο Ντιμπάλα και να δίνει το τρόπαιο στους “ροσονέρι”.

Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με προσπάθεια του Τζιόρτζιο Κιελίνι, σε μία χρονική περίοδο όπου οι “μπιανκονέρι” είχαν το πάνω χέρι. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Μιλανέζοι έβρισκαν τα πατήματά τους και στο 38′ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα.

Στο 2ο μέρος, η Μίλαν είχε καλύτερες ευκαιρίες, αλλά στο 57′ ο Αλέσιο Ρομανιόλι είχε δοκάρι και στη συνέχεια ο Κάρλος Μπάκα έχασε τρεις μεγάλες στιγμές. Οι “μπιανκονέρι” απάντησαν στην παράταση με τον Ντιμπάλα, αλλά χωρίς ουσία.

Στα πέναλτι, ο Τζιανλούκα Λαπαντούλα νικήθηκε από τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν που συμπλήρωνε 600 συμμετοχές με τη Γιουβέντους, ο Μάριο Μάντζουκιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στην επόμενη εκτέλεση και ο Ντοναρούμα απέκρουσε το πέναλτι του Ντιμπάλα στο τέλος, με τον Μάριο Πάσαλιτς να κάνει το 4-3 για τους “ροσονέρι”.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος της Μίλαν από το 2011 και ο 29ος επί Σίλβιο Μπερλουσκόνι, ο οποίος εκτός απροόπτου παραχωρεί τις μετοχές του τον Μάρτιο σε κινεζικό κονσόρτιουμ.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Σάντρο (33′ Εβρά), Κεντίρα, Μαρκίζιο, Στουράρο (79′ Λεμινά), Πιάνιτς (67′ Ντιμπάλα), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν

Μίλαν: Ντοναρούμα, Αμπάτε (102′ Αντονέλι), Παλέτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Λοκατέλι (74′ Πάσαλιτς), Μπερτολάτσι, Σούσο, Μπάκα (102′ Λαπαντούλα), Μποναβεντούρα