Το πέμπτο κύπελλο της ιστορίας του και το πρώτο από το 2003 κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 2-1 της ΑΕΚ στον επεισοδιακό τελικό του Πανθεσσαλικού Σταδίου.
Με γκολ του νεοεισελθόντος Πέδρο Ενρίκε στο 81ο λεπτό από θέση οφσάιντ, ο «δικέφαλος του βορρά» νίκησε εκείνον του νότου με 2-1 και πανηγύρισε το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Μπίσεσβαρ είχε ανοίξει το σκορ στο 24’ και ο Χριστοδουλόπουλος είχε απαντήσει στο 26’.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο του τελικού, ασχέτως αν η ΑΕΚ κατέγραψε 56% ποσοστό κατοχής, είχε μία τελική παραπάνω (5 αντί 4) και ένα κόρνερ περισσότερο (1-2).
Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με τρεις κεντρικούς χαφ για να κερδίσει τη μάχη του κέντρου, ωστόσο ο Βλάνταν Ίβιτς ενδεχομένως να αναπροσάρμοζε τα πλάνα του αν στο 6ο λεπτό ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος βρισκόταν λίγα εκατοστά πιο πίσω (βρήκε δίχτυα αλλά από θέση οφσάιντ).
Το πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου ήταν άνοστο, απόρροια (και) των συχνών διακοπών από τα μαρκαρίσματα και τη νευρικότητα των ποδοσφαιριστών.
Μία υπέροχη ενέργεια του Τζάλμα Κάμπος από δεξιά (απέφυγε τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι) έδωσε την ευκαιρία στον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ να ανοίξει το σκορ στο 24’ με κοντινό μονοκόμματο πλασέ.
Η χαρά των τυπικά γηπεδούχων, πάντως, δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 26’ ο Χριστοδουλόπουλος σούταρε από μακριά, η μπάλα γλίστρησε μέσα από τα χέρια του Παναγιώτη Γλύκου και κατέληξε στα δίχτυα.
Ο σκόρερ της ΑΕΚ θα σημείωνε ένα σαφώς πιο όμορφο γκολ στο 32’, αν μετά από σουτ του η μπάλα δεν περνούσε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου.
Επτά λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί σε θέση οδηγού, όμως το όμορφο πλασέ του Μπίσεσβαρ κατέληξε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ευκαιρία της ΑΕΚ (47’ Πατίτο), ωστόσο το θέαμα αποδείχθηκε φτωχότερο του πρώτου, καθώς το καθαρό μυαλό απουσίαζε από τους περισσότερους ποδοσφαιριστές.
Στο 68’ ο Μανόλο Χιμένεθ μετέτρεψε το 4-2-3-1 σε 4-3-3, με την είσοδο του νεαρού Κώστα Γαλανόπουλου αντί του Πατίτο Ροντρίγκες, ενώ πέρασε αριστερά τον Πέτρο Μάνταλο.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Βλάνταν Ίβιτς «απάντησε» με τον Πέδρο Ενρίκε στη θέση του Κάμπος, χωρίς ουσιαστικά να διαφοροποιήσει το σύστημα του ΠΑΟΚ.
Η εικόνα του τελικού έδειχνε παράταση, ωστόσο ο νεοφερμένος Ενρίκε και ο… β’ βοηθός είχαν διαφορετική άποψη.
Το ρολόι σημάδευε το 81ο λεπτό, όταν από γέμισμα του Μάριν Λέοβατς, ο Βραζιλιάνος μέσος σκόραρε από θέση οφσάιντ με κεφαλιά και χάρισε το Κύπελλο στον ΠΑΟΚ.
Ο Χιμένεθ τα έπαιξε όλα για όλα με την είσοδο των πολύπειρων και φτασμένων Ούγκο Αλμέιδα και Ρόναλντ Βάργκας, όμως η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση.
ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ (86’ Μαλεζάς), Σάκχοφ, Κάμπος (73’ Ενρίκε), Μπίσεσβαρ (90’ Κίτσιου), Πρίγιοβιτς.
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Ντιντάκ, Γιόχανσον, Σιμόες (83’ Αλμέιδα), Πατίτο (68’ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (86’ Βάργκας), Μάνταλος, Αραούχο.