Στο πιο δυνατό φιλικό τεστ λίγο πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, η Αργεντινή διασύρθηκε με 6-1 από την Ισπανία. Τραγική ομάδα χωρίς τον Λιονέλ Μέσι – δεν ρίσκαρε με τη συμμετοχή του- η "αλμπισελέστε" έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της σύγχρονης ιστορίας της (τελευταία εξάρα το 2009 από τη Βολιβία).

Μπορεί ο Σαμπάολι να έκανε αρκετές αλλαγές, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η κάκιστη εικόνα. Στον αντίποδα, οι Ίβηρες ήταν εντυπωσιακοί, είχαν τον Ισκο σε απίθανη κατάσταση κι έδειξαν πανέτοιμοι για τα γήπεδα της Ρωσίας. Κι όμως η Αργεντινή μπήκε δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό ο Ιγουαϊν έχασε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Η Ισπανία απάντησε και στο 12ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27' ο Ισκο πέτυχε το 2-0. Η "αλμπισελέστε" απάντησε και από πάσα του Μπανέγα ο Οταμέντι πέτυχε το 2-1 στο 39'.

Στο 52ο ο Ισκο εκμεταλλεύθηκε την πάσα του Ιάγο και σημείωσε το 3-1. Η Αργεντινή είχε… καταρρεύσει, ο Ιγκουαϊν σε δυο περιπτώσεις δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα και όλα είχαν τελειώσει! Στο 55'ο Τιάγκο πέτυχε το 4-1 για την Ισπανία. Ο Σαμπάολι έκανε τέσσερις αλλαγές, αλλά η εικόνα παρέμεινε τραγική. Στο 73' ο Ασπας σημείωσε το 5-1 κι ένα λεπτό αργότερα ο Ισκο πέτυχε χατ τρικ!

Ισπανία: Ντε Χέα, Ράμος, Πικέ (72' Αθπιλικουέτα), Αλμπα (79' Αλόνσο), Καρβαχάλ, Ινιέστα (56' Σαούλ), Τιάγκο (82' Παρέχο), Ισκο (76' Λούκας), Κόκε, Ασένσια, Ντιέγκο Κόστα (46' Ασπας)

Αργεντινή: Ρομέρο (22' Καμπαγιέρο), Μασκεράνο (56' Παβόν), Οταμέντι, Ρόχο, Ταλιάφικο, Μπούστος (62' Μερκάδο), Μπίλια, Μπανέγα (62' Πέρες), Μέσα, Λο Σέλσο (84' Ακούνα), Ιγουαΐν (59' Μαρτίνες)

Με γκολ του Γκαμπριέλ Ζεζούς η Βραζιλία νίκησε 1-0 τη Γερμανία στο διεθνές φιλικό του Βερολίνου και πήρε… κάτι σαν εκδίκηση για την ήττα με 1-7 στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου πριν 4 χρόνια (στη Βραζιλία). Η Γερμανία ήταν 22 ματς αήττητη, απ' το Euro 2016, έτσι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το ρεκόρ της (23), το οποίο είχε κάνει απ' το 1978 μέχρι το 1980.

Αγγλία και Ιταλία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Λονδίνο, με τον Τζέιμι Βάρντι να νικά τον Τζανλουίτζι Ντοναρούμα, ενώ οι Ιταλοί δεν έμειναν 4ο σερί ματς χωρίς γκολ χάρη σε πέναλτι του Λορέντσο Ινσίνιε στο 87'!