Στον τελικό με σούπερ Καλάθη ο Παναθηναϊκός

Με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (27 πόντοι), ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 88-72 του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε με σκορ 3-0 στους τελικούς της Α1 Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Από πολύ νωρίς, ο Καλάθης έδειξε ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση -καθόλου επηρεασμένος από το τροχαίο ατύχημα στο οποίο ενεπλάκη το βράδυ της Κυριακής. Ο διεθνής γκαρντ έπαιξε για 33'47'' στην "PAOK Sports Arena", για να μετρήσει 27 πόντους (με 5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 2/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού βελτιώθηκε σημαντικά μετά την ανάπαυλα, με αποτέλεσμα τα 4/14 σουτ εντός παιδιάς του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είδαν τα ποσοστά τους να πέφτουν κατακόρυφα, με την πλάστιγγα να γέρνει σιγά σιγά προς την μεριά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι -εκτός όλων των άλλων- είχαν 11/18 τρίποντα στο β' μέρος.

Οι "πράσινοι" με ξέσπασμα στην 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 22-10 πήραν τη νίκη. Ο "Δικέφαλος" το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε στη συνέχεια να κοντράρει την ομάδα του Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης (0/6 σουτ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3 (1/5 σουτ), Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 14 (5 ριμπάουντ)
(19/39 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 13/16 βολές, 28 ριμπάουντ (22+6), 14 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέιμς (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 2 ασίστ σε 9'19''), Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη, 1 κλέψιμο σε 33'47''), Ρίβερς, Παππάς 13 (4/8 τρίποντα), Γκσιτ 11 (12 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου.