Το πολυαναμενόμενο ντέρμπι της πρεμιέρας στο Nations League, ανάμεσα στη Γερμανία και τη Γαλλία, απογοήτευσε. Με… κεκτημένη ταχύτητα από τις κάκιστες εμφανίσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, τα "πάντσερ" δεν έπαιξαν καλά ούτε αυτή τη φορά και αποδοκιμάστηκαν από το κοινό τους στην "Allianz Arena" του Μονάχου, ενώ οι παγκόσμιοι πρωταθλητές "τρικολόρ" αρκέστηκαν σε συντηρητικό παιχνίδι, καθώς δεν τους βγήκαν οι αντεπιθέσεις με Γκριεζμάν και Μπαπέ. Μετά το 60' οι Γερμανοί είχαν 2-3 καλές στιγμές, αλλά ο Αρεολά ήταν σταθερός οσάκις χρειάστηκε να επέμβει.

Με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ουκρανία έφυγε με μεγάλη νίκη (2-1) από την Τσεχία, όπως και οι Βούλγαροι που πέρασαν με 2-1 από τη Λιουμπλιάνα απέναντι στη Σλοβενία.

Στο Ούλεβαλ οι Νορβηγοί πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Στέφαν Γιόχανσεν και τελείωσαν νωρίς το παιχνίδι με την Κύπρο. Η Ουαλία διέλυσε με 4-1 την Ιρλανδία στο Κάρντιφ, η Ανδόρα πήρε "λευκή" ισοπαλία στη Λετονία, ενώ η ΠΓΔΜ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στους ερασιτέχνες του Γιβραλτάρ.