Αποδίδοντας τα μέγιστα στα αμυντικά της καθήκοντα, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Λιθουανία, παραμένοντας στην κορυφή του Γ' ομίλου. Η Ένωση επικράτησε με 84-65 της Λιετκαμπέλις, για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League, αυξάνοντας σε 11-2 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 9η απώλεια.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 54-67, 84-65

Οι καλές επιλογές στην επίθεση, που τη βοήθησαν να ξεφύγει στο 5΄ με 8-13, «καταπλακώθηκαν» από τα διαδοχικά λάθη, τα οποία επέτρεψαν στους Λιθουανούς να αντιδράσουν, να τρέξουν επιμέρους σκορ 14-5 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +4 (22-18). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με +11 (33-22) στο 15΄, αλλά με τον Ματσιούλις να αφυπνίζεται στην επίθεση και να… παρασύρει τους Τζέιμς, Χάντερ και Θίοντορ η ΑΕΚ έτρεξε επιμέρους σκορ 4-18 για το προσπέρασμα (37-40 στο ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Ένωση δεν είχε διάθεση για… δράματα. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τους γηπεδούχους στους 28 πόντους στην επανάληψη και με τον Χάντερ να κυριαρχεί στη ρακέτα δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο 27΄ στο +9 (52-61), ενώ το φλότερ του Λαρεντζάκη διαμόρφωσε το 54-67 της τρίτης περιόδου. Με τους γηπεδούχους να μην παίρνουν… ανάσα στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αντίπαλη άμυνα, η Ένωση εκτόξευσε τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 84-65.

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ):Ντίμετς 12, Κουλβιέτις 9 (3), Ρουμπτσαβίτσιους, Σίνοβετς 8, Ουίλσον 9, Γιασάιτις 10 (2), Κούπσας 7, Ταρόλις 6, Βαλίνσκας 4.

ΑΕΚ (Μπάνκι):Γκρίφιν 11 (1), Τζέιμς 11, Ρογκαβόπουλος, Τσαλμπούρης 2, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 25, Λαρεντζάκης 8 (1), Ματσιούλις 18 (2), Σαντ-Ρος 2, Θίοντορ 7.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ