Η Πορτογαλία κατέκτησε το τρόπαιο στο "παρθενικό" Nations League της UEFA, επικρατώντας 1-0 της Ολλανδίας στον τελικό, που διεξήχθη στο "Ντραγκάο" του Πόρτο.

Τρία χρόνια μετά από το θρίαμβο στο Euro 2016, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πανηγύρισε το δεύτερο διεθνές τρόπαιό της, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 60΄ ο Γκονσάλο Γκέντες με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραίο "σπάσιμο" της μπάλας από τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο, δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Γέσπερ Σίλεσεν.

Οι "οράνιε" προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να αντιδράσουν, αλλά φάνηκαν να μην έχουν πολλές δυνάμεις, καθώς είχαν παίξει ημιτελικό μία ημέρα αργότερα και 30 λεπτά περισσότερο από τους γηπεδούχους.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Πατρίσιο, Σεμέδο, Ντίας, Φόντε, Γκερέιρο, Περέιρα, Καρβάλιο (90+3' Ρούμπεν Νέβες), Φερνάντες (82' Μουτίνιο), Σίλβα, Γκέδες (75' Ράφα Σίλβα), Ρονάλντο

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρόον (82' Λουκ Ντε Γιονγκ), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπέρχβιν (60' Ντε Μπέεκ), Ντεπάι, Μπάμπελ (46' Πρόμες)