Μετά την ήττα από τη Λεβάντε, η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ούτε το εμπόδιο της Σλάβιας Πράγας, με τους Τσέχους να φεύγουν με το 0-0 και τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Βαρκελώνη. Στις όποιες ευκαιρίες δημιούργησαν οι Καταλανοί, έπεσαν πάνω στον Κόλαρ που κράτησε όρθια την ομάδα του όποτε χρειάστηκε.

Από εκεί και πέρα στο άλλο ματς που άρχισε στις 19:55 η Λειψία μπορείνα μην ήταν τόσο παραγωγική, όσο στα προηγούμενα ματς που έδωσε, παρ΄ όλα αυτά πέρασε νικηφόρα από την Ρωσία με 2-0 επί της Ζενίτ κι έκανε ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης.

Σε ένα απίστευτο ματς, η Ντόρτμουντ γύρισε από την κόλαση στον παράδεισο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 κόντρα στην Ίντερ. Είχαν προηγηθεί με 2-0 στο ημίχρονο οι Ιταλοί.

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-1 της Γκενκ και πέρασε στην κορυφή του ομίλου, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία (1-1) στο «Σαν Πάολο» ανάμεσα σε Νάπολι και Σάλτσμπουργκ, σκορ που σε καμία περίπτωση δεν άφησε ικανοποιημένους τους Ιταλούς.

Τσέλσι και Άγιαξ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 4-4 στο πιο τρελό παιχνίδι της βραδιάς και ενδεχομένως της σεζόν ολόκληρης, με τον Αίαντα να προηγείται με 4-1 και να παίζει με 9 παίκτες από το 69ο λεπτό. Την ίδια στιγμή η Βαλένθια διέλυε 4-1 τη Λιλ με ένα ξέσπασμα με τέσσερα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι.

Τις πιθανότητες πρόκρισης στους «16» του Champions League απογείωσε η Λιόν! Καθάρισε 3-1 την Μπενφίκα και (παίρνοντας επίσης προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας) έχει την τύχη της στα χέρια της.