Ο Γιώργος Βόβορας οδήγησε τους πράσινους σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με σόου τριπόντων.

Ο Φριντέτ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι ευστοχώντας σε 4/4 σουτ τριών πόντων, οδηγώντας τη διαφορά από πολύ νωρίς σε διψήφια νούμερα (+17 στο 6'), με τους πράσινους να μην απειλούνται ουσιαστικά στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε συνέπεια στην επίθεση, κλείνοντας το ημίχρονομε 10/18 τρίποντα, 18 ασίστ και 64 πόντους στην επίθεση (64-36), σημειώνοντας season high ημιχρόνου.

Στο 30' οι γηπεδούχοι ήδη φλέρταραν με την ''κατοστάρα'' έχοντας βάλει 95 πόντους, με τουςΜήτογλου, Ουάιλι, Παππά, Τόμας και Βουγιούκα να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να προηγείται με 43 πόντους, και να φτάνει στη νίκη μετελικό σκορ 130-81.

Δεκάλεπτα:36-15, 64-36, 95-52, 130-81.