Τότεναμ-Ολυμπιακός 4-2: Άντεξαν ένα ημίχρονο οι ''ερυθρόλευκοι'' [vids]

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, το οποίο όμως και ''πούλησε'' στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με την Τότεναμ να επικρατεί στο τέλος της αναμέτρησης με 4-2.

Οι Πειραιώτες έκαναν ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 6' με εντυπωσιακό σουτ του Ελ Αραμπί.

Η Τότεναμ έδειχνε μπλοκαρισμένη από το παιχνίδι των ερυθρολεύκων, οι οποίοι διατηρούσαν συνοχή στην άμυνα όντας πολύ συγκεντρωμένοι, και σε συνδυασμό με μια σπουδαία επέμβαση του Σα στο 16', το σκορ παρέμεινε 0-1 μέχρι το 19', όπου ο Σεμέντο σημείωσε το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης κάνοντας το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο, οι Spurs κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντέλε Άλι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, γράφοντας το 1-2 στο μοναδικό σουτ εντός περιοχής των γηπεδούχων, απόρροια λάθους του Μεριά.

Ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 49' μετά από συνεργασία με τον Μασούρα φλερτάροντας με το 1-3, με την Τότεναμ όμως να φέρνει το ματς στα ίσα στην αμέσως επόμενη φάση με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει για το 2-2 μετά από ασίστ του Λούκας Μόουρα, βρίσκοντας εκτεθειμένη την άμυνα των ερυθρολεύκων.

Η αγγλική ομάδα συνέχιζε να πιέζει κυνηγώντας, με αλλεπάλληλες επικίνδυνες φάσεις, το προβάδισμα, ενώ ο Ολυμπιακός ''φώναζε'' για βοήθεια από τον πάγκο, με την ομάδα να κάνει συνεχή λάθη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Η Τότεναμ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που της δόθηκε, κάνοντας το 3-2 με σπουδαίο γκολ του Σερζ Οριέ στο 73', ενώ δεν άργησε να κάνει και το 4-2 με κεφαλιά του Χάρι Κέιν στο 77', αλλάζοντας ολοκληρωτικά την εικόνα της αναμέτρησης και "κλειδώνοντας" ουσιαστικά το παιχνίδι.