Περιστέρι - Παναθηναϊκός 82-78: Πως ήρθε η ήττα για τους πράσινους

Περιστέρι - Παναθηναϊκός Οι Περιστεριώτες νίκησαν για δεύτερη σερί χρονιά εντός έδρας την ομάδα του Πιτίνο.

Περιστέρι - ΠαναθηναϊκόςΟι γηπεδούχοι επικράτησαν των πράσινων με 82-78 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής μετά από 260 ημέρες.

Ο Ρικ Πιτίνο έχασε τον αρχηγό, Νικ Καλάθη από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και το ιατρικό τιμ πήρε την απόφαση να τον προφυλάξει ενόψει της "διαβολοβοδομάδας".

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Δυνατό σημείο του Περιστερίου το παιχνίδι κοντά στο καλάθι, όπου με Μορέιρα-Κίνγκσλεϊ κατάφερε να κάνει... ζημιά στην «πράσινη» άμυνα.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και άντεξε στα... ξεσπάσματα των παικτών του Ρικ Πιτίνο.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78.