ΠαναθηναϊκόςΦενέρ 81-78:H ομάδα του Πιτίνο κέρδισε την αντίστοιχη του Ομπράντοβιτς στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 9-5 στην Ευρωλίγκα, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Το "τριφύλλι" έκανε πολλά αβίαστα λάθη στο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να κρατάει τη Φενέρμέσα στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός έκανε κακές επιλογές στην επίθεση, έχοντας για ΄άλλη μία φορά αρκετά χαμένα ριμπάουντ, κάνοντας δώρα στους Τούρκους, οι οποίοι ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστικοί με συνέπεια το ημίχρονο να είναι 46-42.

Στην επανάληψη, η κατάσταση άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός "έσφιξε" την άμυνα του, ήταν πιο συνεπής ριμπάουντ, και έφτασε να προηγείται μέχρι και70-57 (με έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου).

Ωστόσο, το τριφύλλι στα τελευταία λεπτά έπαθε μπλακ άουτ, ο Καλάθης αποβλήθηκε με 5 φάουλ, η Φενέρ επέστρεψε και το ματς έγινε ντέρμπι. Στο 76-74 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Ράις διόρθωσε λάθος του κλέβοντας και ο Φριντέτ με 1/2 βολές έκανε το 77-74. Οι Τούρκοι κέρδισαν φάουλ στα 13 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Σλούκας πήγε στις βολές με απόλυτη ευστοχία μείωσε σε 77-76. Ο Φριντέτ πήρε νέο φάουλ στα 9.8 και πήγε στις βολές. Αυτή τη φορά με 2/2 έκανε το 79-76 για τον Παναθηναϊκό.

Στη συνέχεια, ο Ντε Κολό σκόραρε, αλλά τελικώς πατούσε τη γραμμή για το 79-78 με τους διαιτητές να αλλάζουν την απόφαση τους. Ο Φριντέτ κέρδισε ξανά φάουλ στα 3 δευτερόλεπτα και ξανά με δυο βολές έκανε το 81-78. Η Φενέρ αστόχησε στο φινάλε και ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη.