ΠΑΟΚΟλυμπιακός: Το ντέρμπι είχε ένταση και σκληρές μονομαχίες. Ωστόσο, είχε και αμφισβητούμενες φάσεις με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Συγκεκριμένα, στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τσιμίκας έκανε κούρσα 50 μέτρων, απέφυγε τους πάντες, ο Πασχαλάκης απέκρουσετο σουτ, η μπάλα πήγε δεξιά στον Ραντζέλοβιτς που γύρισε (προς σέντρα-σουτ)την μπάλα και ο Γιαννούλης έβαλε αυτογκόλ. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως στην επαναφορά από τον Ραζντέλοβιτς έχει βγει πρώτα η μπάλα έξω.

Βέβαια, τρία λεπτά αργότερα, στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το ματς με τον Βαρέλα να κάνει το 1-1. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε μέσω χρήσης VAR από τον γερμανό ρέφερι Τομπίας Στίλερ επειδή έχει προηγηθεί οφ-σάιντ, σύμφωνα με το VAR.