Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη, σε αντίθεση με τα όσα ”μαρτυρά” το τελικό σκορ, στην αναμέτρηση κόντρα στον Παναιτωλικό με 2-1. Οι πράσινοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να φύγουν με το πολύτιμο ”τρίποντο”, παρουσιάζοντας μια ομάδα με διάθεση για δημιουργία και φάσεις. Σημειώνεται πως, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 5 τέρματα, από τα οποία ακυρώθηκαν τα 3.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Σκόρερ: Μακέντα (19’), Λιάβας (43, αυτ.)- Μεντόσα (93’, πεν)

Κίτρινες: Αλεξανδρόπουλος (37’), Βιγιαφάνιες (79΄), Πούγγουρας (86’), Μπουζούκης (86’), Σάντσες (89΄) – Τσιγγάρας (53’), Αριγίμπι (59’), Ντάλσιο (86’)

Κόκκινη: –

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Μαουρίσιο (84’ Σερπέζης), Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ (78’ Μολό), Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης ), Καρλίτος(67’ Αγιούμπ ), Μακέντα (78’ Καμπετσής)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Κωνσταντόπουλο, Λιάβα, Ντάλσιο, Ντίας, Τσιγγάρας, Γιάκολις (60’ Ταχάρ), Μάζουρεκ (60’ Ντουάρτε), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα ), Αζάντι (46’ Βέργος)

Η αναμέτρηση

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με τρεις αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση στο Καραϊσκάκη, με τους Κουρμπέλη, Χατζηγιοβάνη και Σαβιέρ να μένουν εκτός και τους Αλεξανδρόπουλο, Αϊτόρ και Βιγιαφάνιες να περνάνε στις θέσεις τους. Ο Αργεντινός έκανε την πρώτη του εμφάνιση ως βασικός και…κέρδισε τις εντυπώσεις, με καθοριστική την συμβολή του στην αναμέτρηση.

”Λογαριασμό” άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 19ο λεπτό, με τον Βιγιαφάνιες να ανοίγει το παιχνίδι προς τα δεξιά, ο Σάντσες με δυσκολία κάνει την παράλληλη και διαγώνια μπαλιά και με τον Μακέντα να πλασάρει και να πετύχει το τρίτο φετινό του τέρμα.

Με εξαίρεση μια ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με κεφαλιά του Αζάντι, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν, και έτσι οι πράσινοι στο 43ο λεπτό κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα με μια ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά και γρήγορο τρανζίσιον, με τον Λιάβας να μην καταφέρνει να σταματήσει την επίθεση και να πετυχαίνει γκολ εις βάρος της ομάδας του.

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να πιέσει και να απειλήσει την εστία των πρασίνων, παρά μόνο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν με πέναλτι ο Μεντόσα μείωσε σε 1-2, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Σημειώνεται πως, 3 από τα 5 γκολ που πέτυχαν σε ανοιχτό γήπεδο οι πράσινοι, ακυρώθηκαν με τη χρήση VAR, γεγονός που μαρτυρά την δυναμικότητα με την οποία ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε – και πήρε – τη νίκη.