Ο Ολυμπιακός ανέστησε τη Μαρσέιγ και έμπλεξε. Οι Πειραιώτες γνώρισαν πολύ σκληρή ήττα με 2-1 στο «Βελοντρόμ» με δύο πέναλτι, έμειναν και τυπικά εκτός συνέχειας στο Champions League, ενώ κινδυνεύουν να βγουν νοκ-άουτ και από το Europa League.

O Καμαρά άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες στο 33’ με φοβερό σουτ και οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς από την άσπρη βούλα την οποία έδειξε ο Μανθάνο πρώτη φορά για άτσαλο μαρκάρισμα του Τοβέν και ο Παγέ ισοφάρισε με άψογη εκτέλεση στο 55’. Ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε και πάλι στο 75’, έπειτα από υπόδειξη για χέρι του Ραφίνια σε μια εντελώς οριακή φάση, που χωράει αρκετή κουβέντα.

Το ματς

90+6′ Δυνατό σουτ του Σισέ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

90+4′ Ο Ελ Αραμπί καταλογίστηκε οφσάιντ.

90+2′ Ο Σουντανί αντί του Βρουσάι.

89′ Κίτρινη στον Σακάι. Ο Χολέμπας κέρδισε φάουλ από αριστερά, ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να απειλήσει από στατική φάση.

85′ Ο Μασούρας καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

81′ Καλό σουτ του Ζερμέν λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από τη συμβολή των δοκών.

77′ Φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Μαρσέιγ για τον Ολυμπιακό.

75′ Ολική ανατροπή. ΓΚΟΛ και 2-1 για τη Μαρσέιγ.
Ο Παγέτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Σα να διώξει. Τη βρήκε τη μπάλα ο Πορτογάλος, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα

73′ Και τελικά πέναλτι. Οι διαιτητές στο VAR εκτιμούν ότι το χέρι έγινε εντός περιοχής.

72′ Κίτρινη στον Ραφίνια, διότι έκανε χέρι σε σουτ του Ρονζιέ. Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τη Μαρσέιγ, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

70′ Ο Βρουσάι είχε ένα χτύπημα στο κεφάλι, του έδεσαν το αυτί οι γιατροί και συνεχίζει κανονικά.

67′ Σουτ του Ρονζιέ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

66′ Ο Βρουσάι μπήκε στην περιοχή της Μαρσέιγ από αριστερά, αλλά έδωσε σε ένα σημείο που δεν υπήρχε παίκτης του Ολυμπιακού.

64′ Σε θέση οφσάιντ ο Φορτούνης.

61′ Κίτρινη στον Καμαρά του Ολυμπιακού.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας.

1-1 για τη Μαρσέιγ. Ο Παγέτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

• Πέναλτι για τη Μαρσέιγ

Ο Μανθάνο πηγαίνει ο ίδιος να τσεκάρει τη φάση στο VAR. Αν δηλαδή ο Σισέ έχει κάνει πέναλτι στον Τοβέν.

52′ Ο Τοβέν βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ολυμπιακού από μαρκάρισμα των Σισέ – Χολέμπας.

49′ Ο Σισέ προσπάθησε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Μανταντά, αλλά δεν το πέτυχε.

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή:

1. Σίτι 13 (10-1)
2. Πόρτο 10 (8-3)
3. Ολυμπιακός 6 (2-6)
4. Μαρσέιγ 0 (0-10)

• O Καμαρά έβαλε το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη με τον Ολυμπιακό. Είναι το πρώτο φετινό, ενώ συμπληρώνει σήμερα 99 συμμετοχές με τα “ερυθρόλευκα”.

Τέλος α’ ημιχρόνου.

45′ Χέρι του Καμαρά στη μεσαία γραμμή, φάουλ υπέρ της Μαρσέιγ.

44′ Ο Καμαρά της Μαρσέιγ έκανε φάουλ στον Φορτούνη που έφευγε με αξιώσεις στην κόντρα.

37′ Η λάθος πάσα του Μπουχαλάκη στη μεσαία γραμμή δεν κόστισε στον Ολυμπιακό. Φάουλ του Σεμέδο στον Παγέτ, αριστερά όπως επιτίθεται η Μαρσέιγ.

ΓΚΟΛ, 0-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης πέρασε στον Βρουσάι, αυτός μέσα από την περιοχή σήκωσε κεφάλι, έδωσε στον Καμαρά, ο οποίος με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

30′ Ο Φορτούνης βρέθηκε στην περιοχή της Μαρσέιγ από αριστερά, έκανε πάσα στον Αραμπί, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσαλέτα-Τσαρ.

29′ Απειλεί η Μαρσέιγ. Το σουτ του Ρονζιέ μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

26‘ Δεν έπιασε η ντρίμπλα του Αραμπί στον Σακάι, έβγαλε τη μπάλα εκτός ο Μαροκινός.

24′ Σέντρα του Παγέτ με ραμπόνα, έδιωξε σε κόρνερ ο Σισέ.

• Η Μαρσέιγ δεν έχει απειλήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό σε αυτά τα 23 λεπτά.

20′ Ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να βρει τον Φορτούνη με τακουνάκι, αλλά δεν πέρασε η προσπάθειά του.

19′ Σουτ του Τοβέν, δεν είχε καμία τύχη. Μπλόκαρε ο Σα.

18′ Ο Ελ Αραμπί κατέβασε πολύ ωραία τη μπάλα, κέρδισε και το φάουλ κοντά στη μεσαία γραμμή.

16′ Πλασέ του Καμαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στον Σακάι και κατέληξε κόρνερ.

13′ Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό, καλή ευκαιρία. Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από δεξιά, κφαλιά του Αραμπί, μπλόκαρε ο Μανταντά.

8′ Ο Παγέτ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, κόρνερ καθώς η μπάλα χτύπησε στον Σεμέδο.

•  Η Μαρσέιγ μετρά 13 διαδοχικές ήττες στο Champions League.

4′ Διαγώνια μπαλιά του Παγέτ στον Τοβέν, ήταν δυνατή και κατέληξε άουτ.

2′ Ο Αραμπί καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ.

Άρχισε ο αγώνας

Η προθέρμανση του Ολυμπιακού

21:52 Η Σίτι έχει ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στο γκρουπ. Η Πόρτο ακόμα και ένα βαθμό να πάρει σε λίγο στο γήπεδό της, είναι αυτή που θα περάσει ως δεύτερη.

Οι δηλώσεις του Κριστιάν Καρεμπέ στην Cosmote TV

21:50 O Ολυμπιακός θα παίξει σήμερα με τις μπλε εμφανίσεις.

Θυμηθείτε τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μαρσέιγ στην 1η αγωνιστική

Η άφιξη του Ολυμπιακού στο γήπεδο

21:32 Η ενδεκάδα της Μαρσέιγ σε διάταξη 4-3-3:
Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ, Καμαρά, Κουζάνς, Τοβέν, Μπενεντέτο, Παγέτ.

21:20 Ο Βαλμπουενά γύρισε στο γήπεδο στο οποίο αγωνίστηκε από το 2006 μέχρι το 2014. Δυστυχώς γι’ αυτόν δεν μπορεί να παίξει λόγω τραυματισμού.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκινά βασικό τον Μάριο Βρουσάι στον «τελικό» του Ολυμπιακού στη Μασσαλία κόντρα στη Μαρσέιγ. Με τον Μάριο Βρουσάι στο αρχικό σχήμα αντί του Μάξι Λοβέρα που ούτως ή άλλως δεν είναι δηλωμένος στην ευρωπαϊκή λίστα, ξεκινά τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς κόντρα στη Μαρσέιγ.

Κατά τα άλλα, οι υπόλοιποι 10 είναι αυτοί που ξεκίνησαν και κόντρα στον Άρη, στο 4-3-3 του Πορτογάλου.

Αναλυτικά, η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Σα, Χολέμπας, Σισέ, Σεμέδο, Ραφίνια, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Εμβιλά, Βρουσάι, Ελ Αραμπί, Φορτούνης.

Το ρεπορτάζ για τον Ολυμπιακό στη Μασσαλία

Μαρτίνς: «Να κρατήσουμε τις ελπίδες πρόκρισης – Δε θα παίξει ο Βαλμπουενά»

Ο Πέδρο Μαρτίνς εμφανίστηκε ρεαλιστής και προσγειωμένος στην συνέντευξη τύπου πριν από την αναμέτρηση στην Γαλλία, απέναντι στην Μαρσέιγ. Ο Πορτογάλος τεχνικός αποκάλυψε ότι ο Ματιέ Βαλμπουενά ακολούθησε την αποστολή μόνο για ψυχολογικούς λόγους, ενώ τόνισε ότι η ομάδα του θα παίξει μόνο για την νίκη.

Αναλυτικά, ο προπονητής του Ολυμπιακού μίλησε για:

Για την περίπτωση του Ματιέ Βαλμπουενά: «Δεν θα παίξει. Εχει έρθει μαζί μας για να υποστηρίξει την ομάδα».

Για τον στόχο του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση με την Μαρσέιγ: «Θέλουμε να κρατήσουμε ζωντανές τις ελπίδες μας για την πρόκριση. «Θελουμε να κρατήσουμε ακέραιες τις ελπίδες μας για πρόκριση. Θέλουμε τη νίκη. Μπορεί να εξαρτόμαστε και από το αποτέλεσμα του άλλου παιχνιδιού ανάμεσα στην Πόρτο και τη Μάντσεστερ Σίτι, ωστόσο, αν δεν κερδίσουμε εμείς δεν θα έχει κανένα νόημα τι θα γίνει στο άλλο παιχνίδι. Η ομάδα που κατεβαίνει για να πάρει την ισοπαλία, είναι πολύ πιθανό να ηττηθεί. Εμείς παίζουμε πάντα με στόχο τη νίκη. Το ίδιο θα κάνουμε και στο αυριανό παιχνίδι».

Για το γεγονός ότι η Μαρσέιγ δεν έχει πετύχει καν γκολ στον όμιλο: «Ειλικρινά τα ματς με Μαρσέιγ, Πόρτο και εμάς είναι πολύ ισορροπημένα. Το παιχνίδι μας με την Πόρτο κρίθηκε από ένα ατομικό λάθος και από το γεγονός ότι δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Το Πορτο-Μαρσέιγ θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό, εάν είχε ευστοχήσει στο πέναλτι ο παίκτης της γαλλικής ομάδας. Όλα τα ματς κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η Μαρσέιγ είναι πολύ καλή ομάδα και αξίζει τον σεβασμό μας και ας μην έχει σκοράρει ακόμα.

Για την περίπτωση του Μάριου Βρουσάι: «Ο Μάριος έχει δείξει πολύ μεγάλη εξέλιξη. Είναι ένας ευχάριστος… πονοκέφαλος. Ανταποκρίνεται πολύ καλά σε όσα του ζητάμε. Είναι ένας παίκτης που τον παρακολουθούμε από πέρσι, που ήταν στην Ολλανδία. Όποτε κλήθηκε να αγωνιστεί τα πήγε πολύ καλά. Ο Μάριος έχει πιθανότητες να αγωνιστεί ακόμα και στο αυριανό παιχνίδι».

Για τους Χολέμπας και Ελ-Αραμπί: «Μας δίνουν επιπλέον λύσεις. Ο Ελ Αραμπί είναι ο… εκτελεστής μας. Δεν χωράει αμφιβολία. Και η επιστροφή του Χολέμπας είναι πολύ σημαντική όμως διότι στα προηγούμενα ματς τον αντικαταστήσαμε με τον Ραφίνια να παίζει αριστερά».