Ένας μήνας και πέντε μέρες απομένουν για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων (23 Ιουλίου) και 15 μέρες από την 4η Ιουλίου, οπότε θα κριθούν όλες οι προκρίσεις και «εισιτήρια» έχουν εξασφαλίσει τουλάχιστον 63 Έλληνες και Ελληνίδες σε 14 αθλήματα και πάνω από 47 αγωνίσματα.

Χρονικά η τελευταία πρόκριση ήταν αυτή της Εθνικής ομάδας στην καλλιτεχνική κολύμβηση για πρώτη φορά στην ιστορία της, που συμπαρέσυρε, λόγω του κανονισμού της FINA, και το ελληνικό ντουέτο Ευαγγελία Πλατανιώτη – Εβελίνα Παπάζογλου. Αντίθετα, απέτυχε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες το άθλημα της ρυθμικής γυμναστικής για πρώτη φορά μετά το 1984, καθώς δεν τα κατάφεραν ούτε η Εθνική ομάδα του ανσάμπλ, ούτε η Ελένη Κελαϊδίτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Βάρνα.

Κινδυνεύει, μάλιστα, κι όλο το άθλημα της γυμναστικής να μην έχει εκπρόσωπο στο Τόκιο, καθώς δεν έχει προκριθεί και κανείς άλλος και στην ενόργανη γυμναστική, μη εξαιρουμένου του Λευτέρη Πετρούνια, που λόγω του τραυματισμού του και της αποχής του από τους αγώνες για δύο χρόνια δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την πρόκριση. Ο «άρχοντας των κρίκων» θα αγωνιστεί το τετραήμερο 23 – 26 Ιουνίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα και για να προκριθεί στο Τόκιο δεν αρκεί να έρθει πρώτος, αλλά να πάρει και βαθμολογία μεγαλύτερη από 15.300 βαθμούς, κάτι που έδειξε ότι μπορεί, καθώς βαθμολογήθηκε με 15.400 βαθμούς στο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βασιλείας.

Οι συμμετοχές

Σίγουρη συμμετοχή έχουν:

Στίβος: Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Έλενα – Κλαούντια Πόλακ (επί κοντώ), Μίλτος Τεντόγλου (μήκος), Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν), Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20 χλμ. βάδην), Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50 χλμ. βάδην).

Κολύμβηση: Κριστιάν Γκολομέεβ (50 μ. ελεύθερο), Απόστολος Χρήστου (100 μ. ύπτιο, 100 μ. ελεύθερο), Ανδρέας Βαζαίος (200 μ. μεικτή), Άννα Ντουντουνάκη (100 μ. πεταλούδα), Απόστολος Παπαστάμος (200 μ. – 400 μ. μεικτή), Κώστας Εγγλεζάκης (800 μ. ελεύθερο), Δημήτρης Μάρκος (800 μ. ελεύθερο), Οδυσσέας Μελαδίνης (4 x 100 μ. ελεύθερο), Κώστας Μερετσόλιας 4 x 100. μεικτή πρόσθιο), Δώρα Δράκου (4 x 100μ. μεικτή ελεύθερο).

Υδατοσφαίριση: Εθνική ομάδα ανδρών.

Καλλιτεχνική κολύμβηση: Ομαδικό (Μαρία Αλιγκούζη – Κομηνέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Ανδριάννα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπαζόγλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη), Ντουέτο (Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη).

Ιστιοπλοΐα: Βύρων Κοκκαλάνης, Κατερίνα Δίβαρη (ιστοσανίδα), Γιάννης Μιτάκης (φιν), Βασιλεία Καραχάλιου (ράντιαλ), Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Παύλος Καγιαλής – Παναγιώτης Μάντης (470).

Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (10 μ. αεροβόλο – 25 μ. σπορ πιστόλι), Νίκος Μαυρομμάτης (σκιτ).

Κωπηλασία: Μαρία Κυρίδου – Χριστίνα Μπούρμπου (δίκωπος), Αννέα Κυρίδου, Στέφανος Ντούσκος (σκιφ).

Πάλη: Μαρία Περβολαράκη (53 κ.), Γιώργος Πιλίδης (65 κ. ελευθέρα).

Ξιφασκία: Δώρα Γκουντούνα (σπάθη).

Ποδηλασία: Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία πίστας), Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (ποδηλασία δρόμου), Δημήτρης Αντωνιάδης (ορεινή ποδηλασία).

Επιτραπέζια αντισφαίριση: Παναγιώτης Γκιώνης.

Αντισφαίριση: Στέφανος Τσιτσιπάς (απλό, μεικτό), Μαρία Σάκκαρη (απλό, μεικτό).

Ταε κβον ντο: Φένια Τζέλη (57 κ.).

Τζούντο: Αλέξης Τανατσίδης (-81 κ.), Ελισάβετ Τελτσίδου (-70 κ.).

Ακολουθήστε το Flash.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις