Copa America 2021: Πρόγραμμα βαθμολογίες και στιγμιότυπα
Δράση και στα γήπεδα της Βραζιλίας, καθώς ξεκίνησε η διοργάνωση του 47ου Κόπα Αμέρικα που θα αναδείξει τον πρωταθλητή Νότιας Αμερικής την Κυριακή 11 Ιουλίου στο γήπεδο «Μαρακανά» του Ρίο Ντε Τζανέιρο.
Α' ΟΜΙΛΟΣ
- Αργεντινή
- Βολιβία
- Ουρουγουάη
- Παραγουάη
- Χιλή
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αργεντινή – Χιλή 1-1 (33' Μέσι - 57' Βάργκας)
Παραγουάη - Βολιβία 3-1 (62' Ρομέρο Κακού, 65' και 80' Ρομέρο Άνχελ - 10' πέν. Σααβέντρα)
Σάββατο 19/6
Χιλή – Βολιβία 1-0 (11' Μπέρτον)
Αργεντινή – Ουρουγουάη 1-0 (13' Ροντρίγκες)
Τρίτη 22/6
00:00: Ουρουγουάη – Χιλή
17:00: Αργεντινή – Παραγουάη (σε μαγνητοσκόπηση)
Παρασκευή 25/6
00:00: Βολιβία – Ουρουγουάη
03:00: Χιλή – Παραγουάη
Τρίτη 29/6
03:00: Ουρουγουάη – Παραγουάη
17:00: Βολιβία – Αργεντινή (σε μαγνητοσκόπηση)
Η βαθμολογία
Β' ΟΜΙΛΟΣ
- Βενεζουέλα
- Βραζιλία
- Εκουαδόρ
- Κολομβία
- Περού
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Βραζιλία - Βενεζουέλα 3-0 (23' Μαρκίνιος, 62' πέν. Νεϊμάρ, 89' Γκαμπιγκόλ)
Κολομβία - Εκουαδόρ 1-0 (42' Καρντόνα)
Παρασκευή 18/6
00:00: Κολομβία – Βενεζουέλα 0-0
03:00: Βραζιλία – Περού 4-0 (12' Σάντρο, 68' Νεϊμάρ, 89' Ριμπέιρο, 93' Ριτσάρλισον)
Δευτέρα 21/6
00:00: Βενεζουέλα – Εκουαδόρ
03:00: Κολομβία – Περού
Πέμπτη 24/6
00:00: Εκουαδόρ – Περού
03:00: Βραζιλία – Κολομβία
Δευτέρα 28/6
00:00: Βενεζουέλα – Περού
00:00: Βραζιλία – Εκουαδόρ
Η βαθμολογία
*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις κάθε ομίλου.
Προημιτελικά
- Σάββατο 3/7
- 00:00: Δεύτερος Γκρουπ 2 – Τρίτος Γκρουπ 1 (Α)
- Σάββατο 3/7
- 03:00: Πρώτος Γκρουπ 2 - Τέταρτος Γκρουπ 1 (Β)
- Κυριακή 4/7
- 01:00: Δεύτερος Γκρουπ 1 – Τρίτος Γκρουπ 2 (Γ)
- Κυριακή 4/7
- 04:00: Πρώτος Γκρουπ 1 – Τέταρτος Γκρουπ 2 (Δ)
Ημιτελικά
- Τρίτη 6/7 (1)
- 02:00: Νικητής (Β) - Νικητής (Α)
- Τετάρτη 7/7 (2)
- 04:00: Νικητής (Δ) - Νικητής (Γ)
Μικρός τελικός
Σάββατο 10/7
- 03:00: Ηττημένος Ημιτελικού (2) - Ηττημένος Ημιτελικού (1)
Τελικός
Κυριακή 11/7
- 03:00 («Μαρακανά»): Νικητής Ημιτελικού (2) - Νικητής Ημιτελικού (1)