Η Γαλλία ολοκλήρωσε την αποστολή της και στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου. Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ νίκησε με 4-2 τη μαχητική Κροατία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στο "Λουζνίκι" της Μόσχας.

Οι "μπλε" επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους στο τουρνουά, αν και δεν ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πήραν προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο από το αυτογκόλ του Μάριο Μάντζουκιτς και το πέναλτι του Αντουάν Γκριεζμάν, με τον Ίβαν Πέρισιτς να ισοφαρίζει προσωρινά για τους Κροάτες, που ήταν πολύ ανώτεροι σε αυτό το διάστημα.

Στο 2ο μέρος, δύο γκολ σε έξι λεπτά από τους Πολ Πογκμπά και Κιλιάν Εμπαπέ "κλείδωσαν" τον τίτλο για τη Γαλλία. Ο Μάντζουκιτς μείωσε από τραγικό λάθος του Ουγκό Λορίς, ωστόσο οι Κροάτες δεν κατάφεραν κάτω περισσότερο και αποδέχθηκαν την ήττα τους.

Η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου για 2η φορά στην ιστορία της και 1η από το 1998, όταν διοργάνωσαν το τουρνουά, με αρχηγό τον νυν προπονητή τους.

Η εικόνα του αγώνα

Η Κροατία μπήκε δυνατά και πήρε το έλεγχο του αγώνα στο ξεκίνημα, αλλά, παρότι περιόρισε τους Γάλλους σε παθητικό ρόλο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Μετά το πρώτο τέταρτο οι παίκτες του Ντεσάμπ ισορρόπησαν το ματς και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 18' από στημένη φάση, όπως και στα δύο προηγούμενα παιχνίδια τους με Ουρουγουάη και Βέλγιο.

Ο Γκριεζμάν κέρδισε με… βουτιά ένα φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο Μάντζουκιτς πήδηξε για να διώξει προ του Πογκμπά (που πιθανώς να ξεκίνησε τη φάση οριακά εκτεθειμένος), αλλά βρήκε τη μπάλα με το πάνω μέρος του κεφαλιού και την έστειλε στα δίχτυα του Σούμπασιτς. Το πρώτο αυτογκόλ που σημειώθηκε ποτέ σε τελικό Μουντιάλ άλλαξε τα δεδομένα του μεγάλου αγώνα…

Ομως οι «χρβάτσκι» δεν έχουν συνηθίσει να τα παρατάνε, άλλωστε βρέθηκαν πίσω στο σκορ και στα τρία προηγούμενα νοκ-άουτ παιχνίδια τους στη διοργάνωση (με Δανία, Ρωσία και Αγγλία).

Ετσι, αφού ξεπέρασαν το αρχικό σοκ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρκετά γρήγορα, στο 28ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ και φάση διαρκείας, με τους «τρικολόρ» να μην μπορούν να απομακρύνουν αποτελεσματικά, η μπάλα έφτασε στον Πέρισιτς, αυτός την έφερε στο αριστερό και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε.

Η Γαλλία δεν μπορούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις με οργανωμένες επιθέσεις, αφού ο Γκριεζμάν ήταν κλεισμένος και οι επελάσεις του Μπαπέ κάπου σταματούσαν, στάθηκε όμως εκ νέου τυχερή και ξαναπήρε το προβάδισμα από στημένη μπάλα και με τη… βοήθεια του VAR.

Ο Πέρισιτς βρήκε καθαρά τη μπάλα με το χέρι σε εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν, ο Νέστορ Πιτάνα αρχικά δεν είδε την παράβαση, όμως αφού συμβουλεύτηκε το βίντεο έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο επιθετικός της Ατλέτικο δεν λάθεψε και με τρίτο του εύστοχο πέναλτι στο Μουντιάλ «έγραψε» στο 38' το 2-1, στον πρώτο τελικό από το 1974 που σημειώθηκαν τρία γκολ στο α' ημίχρονο.

Η Κροατία είχε μία καλή φάση στο φινάλε του πρώτου μέρους με άστοχη κεφαλιά του Βίντα και πήγε στα αποδυτήρια με μειονέκτημα, μετά από ένα 45λεπτο όπου είχε 61% κατοχή και επτά τελικές προσπάθειες, έναντι… μίας των Γάλλων (το πέναλτι).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το πρώτο σουτ των «τρικολόρ» σε ροή παιχνιδιού, από τον Γκριεζμάν, το οποίο μπλόκαρε ο Σούμπασιτς, αλλά σαφώς πιο απειλητικό ήταν το σουτ του Ρέμπιτς στο 48', που ανάγκασε τον Γιορίς να κάνει μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ.

Οι Κροάτες άρχισαν να αφήνουν χώρους πίσω και στο 53' ο Μπαπέ σπρίνταρε και πέρασε σαν… σταματημένο τον Βίντα, αλλά το πλασέ που επιχείρησε από πλάγια θέση απέκρουσε με το πόδι ο Σούμπασιτς.

Ακολούθησε μία μικρή διακοπή του αγώνα, όταν τέσσερα άτομα εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να δημιουργήσουν περαιτέρω προβλήματα πριν απομακρυνθούν από τους άνδρες ασφαλείας.

Το συμβάν αυτό «πάγωσε» λίγο τον ξέφρενο ρυθμό του ματς, για να έρθει στο 59' το γκολ που ουσιαστικά «τελείωσε» τον τελικό. Ο Μπαπέ βρήκε ξανά χώρο από δεξιά και έκανε το γύρισμα για τον Γκριεζμάν, ο οποίος κοντρόλαρε έξοχα και έστρωσε στον επερχόμενο Πογκμπά.

Ο μέσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σούταρε με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και επέστρεψε στον Πογκμπά κι αυτός σούταρε ξανά, αυτή τη φορά με το αριστερό, αφήνοντας «άγαλμα» του Σούμπασιτς.

Η απογοήτευση και η κούραση των Κροατών (έπαιξαν 90 λεπτά περισσότερα από τους αντιπάλους τους στα νοκ-άουτ και μία ημέρα αργότερα στα ημιτελικά) δεν άφηνε πολλά περιθώρια ανατροπής και όποια αμφιβολία υπήρχε «έσβησε» οριστικά στο 65', όταν ο Μπαπέ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Η απίστευτη γκάφα του Γιορίς, που χάρισε στον Μάντζουκιτς το 4-2 στο 69' (πήγε να κάνει ντρίμπλα μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά ο πολύπειρος φορ της Γιουβέντους του «τσίμπησε» τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα), δεν ήταν αρκετή για να ξαναβάλει τη «χρβάτσκα» στο παιχνίδι, απλώς ανέκοψε λίγο τη… φόρα των Γάλλων.

Αν το καλό σουτ του Ράκιτιτς στο 78' έβρισκε στόχο ίσως ο τελικός να έκρυβε και άλλες συγκινήσεις, αλλά οι «τρικολόρ» διαχειρίστηκαν σωστά τον υπολειπόμενο χρόνο. Το τελευταίο σφύριγμα του Πιτάνα έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσει το πανηγύρι στο Παρίσι και τις υπόλοιπες πόλεις της Γαλλίας.

*σε παρένθεση οι χρονιές κατάκτησης, σε αγκύλη οι χαμένοι τελικοί
**τέσσερις χώρες έχουν φτάσει τελικό και δεν έχουν πάρει τρόπαιο, οι Ολλανδία (1974, 1978, 2010), Τσεχοσλοβακία (1934, 1962), Ουγγαρία (1938, 1954) και Σουηδία (1958)

Η ταυτότητα του τελικού

Γήπεδο: "Λουζνίκι", Μόσχα
Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)
Βοηθοί: Ερνάν Μαϊντάνα (Αργεντινή), Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (Αργεντινή)
Τέταρτος διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Καντέ (55' Ενζονζί), Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ματουιντί (73' Τολισό), Ζιρού (82' Φεκίρ)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (82'' Πιάτσα), Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71' Κράμαριτς), Μάντζουκιτς

Γκολ: 18' αυτ. Μάντζουκιτς, 38' πέν. Γκριεζμάν, 59' Πογκμπά, 65' Εμπαπέ – 28' Πέρισιτς 69' Μάντζουκιτς
Δοκάρι: –
Κίτρινη κάρτα: 27' Καντέ, 41' Ερναντέζ
Κόκκινη κάρτα: –

Το live της αναμέτρησης

Τέλος αγώνα. Η Γαλλία είναι πρωταθλήτρια κόσμου!

89' Μακρινό σουτ του Ράκιτιτς, αρκετά άουτ

82' Αλλαγή για την Κροατία: Ο Στρίνιτς δίνει τη θέση του στον Πιάτσα

81' Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Ζιρού δίνει τη θέση του στον Φεκίρ

78' Ευκαιρία για την Κροατία! Φάση διαρκείας στην περιοχή της Γαλλίας, η μπάλα φτάνει στον Ράκιτιτς έξω από την περιοχή, που σουτάρει συρτά, δίπλα στο δοκάρι του Λορίς

69' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Απίστευτη γκάφα του Λορίς! Ο Ουμτιτί δίνει πίσω στον τερματοφύλακά του, αυτός προσπαθεί να ντριμπλάρει τον Μάντζουκιτς, ο Κροάτης βάζει το τάκλιν και σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα

65' ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ! Ο Ερναντέζ αποφεύγει Μάντζουκιτς και Βρσάλκο, δίνει στον Εμπαπέ που πιάνει σουτ από τα 25 μέτρα, ο Σούμπασιτς δεν μπορεί να αποκρούει και κάνει το 4-1

59' ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ! Μπαλιά δεξιά στον Εμπαπέ, που ταλαιπωρεί την άμυνα της Κροατίας, δίνει πάσα στον Γκριεζμάν που κρατάει και την κατάλληλη στιγμή δίνει στον Πογκμπά, αυτός σουτάρει πάνω στα σώματα, παίρνει το ριμπάουντ, ξανασουτάρει και κάνει το 3-1

55' Αλλαγή για τη Γαλλία: Ο Καντέ δίνει τη θέση του στον Ενζονζί

Η εισβολή των φιλάθλων

53' Ταυτόχρονη εισβολή 4-5 φιλάθλων και μικρή διακοπή του αγώνα

53' Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Πογκμπά βγάζει κάθετη μπαλιά στον Εμπαπέ δεξιά, αυτός προσπερνάει τον Βίντα, φτάνει στο τετ α τετ με τον Σούμπασιτς από πολύ πλάγια δεξιά, ο Κροάτης αποκρούει με το πόδι

48' Ευκαιρία για την Κροατία! Λάθος του Πογκμπά, ο Ράκιτιτς δίνει στον Ρέμπιτς που μέσα από την περιοχή πιάνει ένα δυνατό σουτ, κόρνερ από τον Λορίς

19:03 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

18:49 Τέλος στο 1ο ημίχρονο

45' Ευκαιρία για την Κροατία! Νέο κόρνερ από αριστερά, ο Βίντα αυτήν τη φορά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λορίς

42' Ευκαιρία για την Κροατία! Κόρνερ από αριστερά, ο Λόβρεν πιάνει ένα βολέ, κόντρα και νέο κόρνερ

38' ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ! Ο Γκριεζμάν στέλνει τον Σούμπασιτς από την άλλη πλευρά και κάνει το 2-1

34' Κόρνερ από δεξιά, ο Πέρισιτς κάνει χέρι κι η μπάλα φεύγει έξω. Ο διαιτητής περιμένει τον VAR. Πηγαίνει να δει ο ίδιος τη φάση και καταλογίζει πέναλτι

28' ΓΚΟΛ Η ΚΡΟΑΤΙΑ! Φάουλ με γέμισμα, η μπάλα με κεφαλιές φτάνει μέχρι τον Βίντα, ο οποίος δίνει έξω στον Πέρισιτς, αυτός μαζεύει την μπάλα με το δεξί, σουτάρει με αριστερό βολέ και σημειώνει καταπληκτικό γκολ για το 1-1

27' Κίτρινη κάρτα στον τελικό για τον Καντέ, που σταμάτησε αντεπίθεση του Πέρισιτς

21' Ευκαιρία για την Κροατία! Γέμισμα με φάουλ του Μόντριτς από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Βίντα, άουτ

19' ΓΚΟΛ Η ΓΑΛΛΙΑ! Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα από τον Γκριεζμάν, ο Πογκμπά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ, όμως, ο Μάντζουκιτς παίρνει την κεφαλιά προς τα πίσω και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

11' Γέμισμα του Ράκιτιτς στην πλάτη της άμυνας της Γαλλίας, ο Πέρισιτς δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να βγει τετ α τετ

Η Κροατία πιέζει στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα της Γαλλίας

Σέντρα στον τελικό

17:55 Ώρα για ανάκρουση των εθνικών ύμνων

17:53 Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο

Στατιστικό: Η Γαλλία έχει βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις για 9 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα στο Παγκόσμιο Κύπελλο (στη φάση των 16 από την Αργεντινή). Η Κροατία ήταν πίσω στο σκορ και στα τρία νοκ άουτ μέχρι στιγμής

17:45 Ο αρχηγός της απερχόμενης πρωταθλήτριας κόσμου, Φίλιπ Λαμ, φέρνει το τρόπαιο για τον επόμενο κάτοχο

17:40 Το σόου ολοκληρώνεται σιγά σιγά και περνάμε σε κλίμα αγώνα

17:33 Σε εξέλιξη βρίσκεται και η τελετή λήξης. Γουίλ Σμιθ, Νίκι Τζαμ και Έρα Ιστρέφι τραγουδούν το επίσημο τραγούδι της διοργάνωσης, το "Live It Up"

17:26 Ο Ίβαν Πέρισιτς ήταν αμφίβολος μέχρι και το Σάββατο (14/7) – έκανε ατομικό πρόγραμμα από τον ημιτελικό με την Αγγλία κι έπειτα – ωστόσο ο Ζλάτκο Ντάλιτς τον συμπεριέλαβε στην αρχική ενδεκάδα. Αυτή δεν παρουσιάζει καμία διαφορά σε σχέση με το ματς κόντρα στα "τρία λιοντάρια".

17:25 Η ενδεκάδα της εθνικής Κροατίας: Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς.

17:23 Στο 4-4-1-1 που θα κατεβάσει ο Γάλλος τεχνικός κάτω από το τέρμα είναι ο Λιορίς, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Παβάρ με τους Βαράν, Ουμτιτί στα στόπερ και τον Ερνάντεζ αριστερό μπακ. Στο κέντρο παίζει ο Καντέ έχοντας δίπλα του τον Πογκμπά και οι Ματουϊντί, Εμπαπέ αγωνίζονται δεξιά και αριστερά. Ο Γκριεζμάν παίζει μπροστά από την τετράδα της μεσαίας γραμμής και μοναδικός προωθημένος είναι ο Ζιρού.

17:22 Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και για τη Γαλλία. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει και ανάγκη. Γι' αυτό και ο τεχνικός της Γαλλίας Ντιντιέ Ντεσάμπ παρατάσσει την ομάδα του χωρίς αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και δει την αναμέτρηση με το Βέλγιο

17:21 Η ενδεκάδα της εθνικής Γαλλίας: Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Καντέ, Πογκμπά, Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ματουιντί, Ζιρού

17:19 Στις δύο χώρες επικρατεί ήδη πανδαιμόνιο σε δρόμους και πλατείες, με δεκάδες χιλιάδες κόσμου να περιμένει το τρόπαιο

17:17 Η Γαλλία, το φαβορί του τουρνουά, με εμφανίσεις που δεν άφησαν περιθώριο σε κάποιον αντίπαλο να την αμφισβητήσει, έστω κι αν δεν έπιασε υψηλά στάνταρ, κόντρα στην Κροατία, την προσωποποίηση της μαχητικότητας, της μοναδικής ομάδας στον θεσμό που βγήκε νικήτρια από τρεις σερί αγώνες που οδηγήθηκαν στην παράταση

17:15 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Γαλλίας και Κροατίας