Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ελαφρώς άστοχες και με ασαφείς επιλογές.

Το σκορ άνοιξε ο Φριντέτ (2-0), ενώ με ένα μικρό σερί 4-0 της ισπανικής ομάδας έγινε το 2-4.

Ο Καλάθης με μια εύστοχη βολή και μια λόμπα για τον Παπαγιάννη έκανε το 5-6, αμέσως όμως ο Φολ με δύο δικά του καλάθιαοδήγησε την ομάδα του σε double score κάνοντας το 5-10.

Οι πράσινοι με Καλάθη (2/2 βολές και 1 τρίποντο) και δημιουργίες των Τόμας,Φριντέτ και Βουγιούκα έδωσαν προβάδισμα στην γηπεδούχο, γράφοντας το 17-11.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, έχοντας φανερή υπεροχή σε επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα με δύο τρίποντα του Στάουσκας (17-17), ενώ οΡάιςαπάντησεμε δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 20-17.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να φορτσάρουν, μη μπορώντας όμως να σταματήσουν τον Στάουσκας ο οποίος έφτασε στο τρίτο του τρίποντο κάνοντας το 20-20.

Τόμας και Παπαγιάννης, με ωραία ασίστ του Καλάθη, έκαναν το 24-20, ενώ αμέσως μετά ξεκίνησε μια σειρά εύστοχων τριπόντων και από τις δυο ομάδες, διαμορφώνοντας το σκορ σε 30-25 (Ράις, Σενγκέλια, Παπαπέτρου).

Κάπου εκεί ξεκίνησε και το φεστιβάλ…''Καλάθη'', ο οποίος μοίρασε ασίστ σε Ουάιλι και Παπαπέτρου για το 34-27.

Mιαακόμη σειρά τριπόντων (2 του Τζάνινγκ και 1 του Μήτογλου) έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει δια χειρός Τζόνσον για το 46-36.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους πράσινους να πατάνε γκάζι στην επίθεση, και με ένα γρήγορο 6-0 να φτάνουν στο 52-36.

Σίλντς και Φολ απαντάνε διαμορφώνοντας το σκορ, μετά από τρίποντο του Φριντέτ, σε 57-44, ενώ οΤόμας βρίσκει χώρο να ευστοχήσει πίσω από τα 6,75μ. για το 60-44.

Ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σενγκέλια και ένα δίποντο του Φολ δεν μπόρεσαν να…φέρουν την άνοιξη, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με δύο τρίποντα του ''καυτού'' Φριντέτ και σκορ 72-51.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος της αναμέτρησης άνοιξε με τρίποντο του Ράις (75-51), με τους Βάσκους να μειώνουν σε 75-55 με Έρικ και Σενγκέλια.

Ο Φριντέτ, όμως, παίζοντας με σπασμένα τα κοντέρ σκοράρει ξανά και το σκορ 6 λεπτά πριν το τέλος γίνεται 83-59.

Τα τελευταία λεπτά ήταν πλέον διαδικαστικά, με τον Τόμας να διαμορφώνει το 91-61 με δύο ζευγάριαεύστοχωνβολών, φτάνοντας ταυτόχρονα τους 15 πόντους.

Οι πράσινοι δύο λεπτά πριν το τέλος χαλάρωσαν χωρίς να μπορούν να σκοράρουν και να δημιουργήσουν, χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει στο ελάχιστο την έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Παπαπέτρου με κάρφωμα έκλεισε την αναμέτρηση φτάνοντας οδηγώντας την ομάδα του στους 100 πόντους, με τελικό σκορ 100-68.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα:Αδιαμφισβήτητα ο Τζίμερ Φριντέτ με 21 πόντους, με 4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 εύστοχες βολές σε 28:29 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68