Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες που σημείωσε δύο γκολ, οι «Νερατζούρι» ήταν καταιγιστικοί στο ντέρμπι του Μιλάνου. Στους 53 βαθμούς η πρωτοπόρος Ίντερ μετά την 16η νίκη της σε 23 παιχνίδια στη Serie a, στους 49 έμεινε η 2η Μίλαν (επίσης μετά από 23 αγωνιστικές), μετά την 4η ήττα της.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια στους «ροσονέρι». Μόλις στο 5ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ σε αντεπίθεση με κεφαλιά, μετά από εξαιρετική σέντρα του Λουκάκου.

Το 0-2 έγινε στο 57′ και πάλι από τ0ν Λαουτάρο, μόνο που αυτή τη φορά εκείνος που του «σέρβιρε» την ασίστ ήταν ο Ιβάν Περίσιτς.Το… κερασάκι στην τούρτα για την Ίντερ έβαλε ο Ρομέλου  Λουκάκου (65′), σε ένα γκολ το οποίο ήταν αποτέλεσμα άψογης ατομικής ενέργειας και σουτ του Βέλγου!

Στο 47′ ο πορτιέρε της Ίντερ, Χαντάνοβιτςέδωσε ρεσιτάλ, με τριπλό «όχι» σε Ζλάταν και Τονάλι μέσα σε 1 λεπτό! mΣτα υπόλοιπα 25 λεπτά του ματς ο ρυθμός έπεσε, με την Μίλαν να είναι παραδομένη και την ομάδα του Αντόνιο Κόντε απλά να συντηρεί το εντυπωσιακό υπέρ της 0-3.

Θυμίζουμε ότι η Ρόμα που έχει 43 βαθμούς σε 22 ματς παίζει στις 21:45 στην έδρα της Μπενεβέντο, ενώ η 5η Γιουβέντους που έχει 42β. σε 21 αναμετρήσεις φιλοξενεί τη Δευτέρα (22/2) την Κροτόνε.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Κίερ, Ερναντέζ, Τονάλι (67’ Μεϊτέ), Κεσί, Σαλεμάκερς (67’ Ραφαέλ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς (75’ Καστιγιέχο).

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Βράι, Μπαστόνι, Πέρισιτς (78’ Νταρμιάν), Χακίμι (83’ Γιανγκ), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα (86’ Βιδάλ), Ερικσεν (78’ Γκαλιαρντίνι), Λαουτάρο (79’ Αλέξις Σάντσες), Λουκάκου.