Οι Πειραιώτες μπήκαν νωθρά στο α' δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ του α' δεκαλέπτου με 4 πόντους (15-19).

Ωστόσο, από το β' δεκάλεπτο, η ομάδα του Κεμζούρα "δυνάμωσε" την άμυνα της στο ζωγραφιστό, ενώ έβαλε μπρος και στο επιθετικό κομμάτι, σκοράροντας 25 πόντους, με αποτέλεσμα να επικρατούν των Ιταλών στο ημίχρονο (40-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός "γκάζωσε" και στις δύο πλευρές του παρκέ με την ομάδα του Μεσίνα να μη μπορεί να αντιδράσει στα smart plays και την ασφυκτική άμυνα που σχεδίασε ο Λιθουανός τεχνικός του Ολυμπιακού. Η εικόνα του γ' δεκαλέπτου απεικονίζεται πλήρως από το αποτέλεσμα της γ' περιόδου με 31-16 και γενικότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους με το σκορ να είναι 71-53.

Παρόμοια συνέχεια είχε και το δ' δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να μην σταματιέται κυριολεκτικά και να παίρνει εύκολα τη νίκη με 91-70.

Η δωδεκάδα του Ολυμπιακού: Πάντερ, Ρότσεστι, Μπόλντγουιν, Πολ, Κόνιαρης, Σπανούλης, Τσέρι, Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ρούμπιτ.

Η δωδεκάδα της Ολίμπια Μιλάνο: Ντέλα Βάλε, Μακ, Μίτσοβ, Μπιλίγκα, Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ, Ταρζέφσκι, Νέντοβιτς, Γουάιτ, Μπρουκς, Σκόλα.

Λίγα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος βράβευσε τον Χρήστο Σταυρόπουλο για τα 19 χρόνια πορείας του στους "ερυθρόλευκους"

Αξιοσημείωτη είναι και η παρουσία του Κώστα Φορτούνη, ο οποίος βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο αποθεραπείας του