"Αυτοκτονία" Ολυμπιακού και ήττα από Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη 3-1 στο Βελιγράδι με ανατροπή, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο Βελιγράδι τα πήγε μια χαρά. Κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ρούμπεν Σεμέδο και έδειχνε ότι έλεγχε τον αγώνα.

Η συνέχεια όμως και συγκεκριμένα το 2ο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου το ίδιο. Ο Ολυμπιακός έχασε εντελώς τη συγκέντρωσή του και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν.

Βέβαια σε αυτό μέτρησε αρκετά και η αποβολή του Γιασίν Μπενζιά στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες και κάπου εκεί κατέρρευσε, με συνέπεια να δεχθεί την ισοφάριση στο 62' και 2 γκολ στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Τότεναμ-Μπάγερν Μονάχου 2-7
(12’ Σον, 61’ πέν. Κέιν/ 15’ Κίμιχ, 45’, 87’ Λεβαντόφσκι, 53’, 55’, 83’ 88’ Γκνάμπρι)

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1
(62’ Βούλιτς, 87’ Μιλούνοβιτς, 90’ Μποάκιε / 37’ Σεμέδο)

Η εικόνα του αγώνα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, προτίμησε να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα του για το ματς στο Βελιγράδι. Παρέταξε την ομάδα με τον Σα στο τέρμα, αριστερά της άμυνας Τσιμίκα και δεξιά Τοροσίδη. Στο κέντρο της άμυνας τους Μεριά, Σεμέδο, ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης. Μπροστά τους ο Μπενζιά και στα εξτρέμ οι Λοβέρα, Μασούρας. Ο μοναδικός προωθημένος δεν άλλαξε και αγωνίστηκε ο Γκερέρο.

Πέρασε ένα 20λεπτο μέχρι να περάσει ο Ολυμπιακός να μπει στον αγώνα. Κάτι όμως το οποίο ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. "Ανέβηκε", απείλησε, προηγήθηκε… Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι που του έδωσε το δικαίωμα να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο 23′ η ομάδα του Πειραιά απείλησε ουσιαστικά, με το σουτ του Γκερέρο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Και στο επόμενο λεπτό ο Τσιμίκας έκανε ωραία ντρίμπλα, έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Γκερέρο κατέληξε άουτ!

Μέχρι που ήρθε το 37ο λεπτό. Όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. "Γέμισμα" του Μασούρα από εκτέλεση φάουλ, ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα. Και ο τερματοφύλακας του Αστέρα στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του!

Και εκεί που το 1ο ημίχρονο γέμισε αισιοδοξία τους πάντες πως ο Ολυμπιακός θα περάσει από το Βελιγράδι το σκηνικό άλλαξε άρδην στην επανάληψη. Η ομάδα του Πειραιά ήταν αγνώριστη στο γήπεδο με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει ανέβει, να έχει πάρει μέτρα και να πιέζει.

Πριν προλάβει να κάνει κάτι ο Μαρτίνς, ήρθε στο 58' η πολύ αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Μπαστιέν στον Μπενζιά και ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες. Και επειδή το ένα κακό φέρνει το άλλο στο 63' ο Μεριά έδιωξε άτσαλα και ο Βούλιτς μέσα από την περιοχή σκόραρε για να φέρει το ματς στα ίσια. Το σοκ ήταν διπλό για τον Ολυμπιακό που μέσα σε λίγα λεπτά είδε τα πάντα να στραβώνουν και να καλείται με δέκα παίκτες να κρατήσει το 1-1.

Παρόλα αυτά στο 86' ο Μεριά είχε την ευκαιρία να εξιλεωθεί για το λάθος του στο γκολ του Αστέρα, αλλά μόνος από τη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ. Και σαν να μην έφτανε αυτό στην επόμενη φάση Μιλούνοβιτς σκόραρε με κεφαλιά και έκανε το 2-1 για τον Ερυθρό Αστέρα εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση των Σεμέδο και Μπουχαλάκη στη φάση.

Εκεί που ο Ολυμπιακός μπορούσε ακόμα και με το κακό του 2ο ημίχρονο, ακόμα και με δέκα παίκτες να πάρει το ματς βρέθηκε να δέχεται και δεύτερο γκολ και στο 90’ και τρίτο με τον Μποάκιε να παίρνει πάλι την κεφαλιά ανάμεσα σε Σεμέδο, Μπουχαλάκη. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ματς και ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή σεζόν σε ένα ματς που έδειξε δύο πρόσωπα.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Ράικο Μίτιτς
Διαιτητής: Μπενουά Μπαστιάν (Γαλλία)

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας (73' Πέτροβιτς), Γιόβανσιτς (55' Βούλιτς), Γκαρσία, Μάριν, Φαν Λα Πάρα (62' Μποάκιε), Τομανέ

Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά (89' Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Μασούρας (79' Ελαμπντελαουί), Μπενζιά, Λοβέρα (61' Ποντένσε), Γκερέρο

Γκολ: 62' Βούλιτς, 82' Μιλούνοβιτς - 37' Σεμέδο
Δοκάρι: -
Κίτρινη κάρτα: Ρόντιτς, Φαν λα Πάρα, Μποάκιε, Μάριν - Μπενζιά, Καμαρά, Τοροσίδης
Κόκκινη κάρτα: 58' Μπενζιά

Το live της αναμέτρησης

23:55 Τέλος αγώνα

90+4' Ο Μάριν εκτέλεση το κόρνερ, ο Τομανέ έκανε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε εκ νέου κόρνερ

90+2' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη για διαμαρτυρίες

90+2' Κίτρινη κάρτα στον Μάριν για σκληρό φάουλ στον Τσιμίκα

23:51 Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90' ΓΚΟΛ για τον Ερυθρό Αστέρα! Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μποάκιε με κεφαλιά νίκησε τον Σα για το 3-1

90' Ωραία προσπάθεια του Γκαρσία, αλλά το σουτ του Αργεντινού κόντραρε και κατάληξε κόρνερ

89' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί στη θέση του Καμαρά

87' ΓΚΟΛ για τον Ερυθρό Αστέρα! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιλούνοβιτς πηδάει ψηλότερα απ' όλους και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1

86' Απίθανη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Καμαρά έκανε τη σέντρα στον Ποντένσε, ο οποίος γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μεριά από πλεονεκτική θέση αστόχησε!

85' Μακρινό σουτ του Καμαρά, απομάκρυνε ο Μπόργιαν

83' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς

81' Απίστευτη εξέλιξη στο Λονδίνο, με την Μπάγερν να αυξάνει τον δείκτη του σκορ σε 6-2 κόντρα στην Τότεναμ!

81' Ο Πέτροβιτς ζητάει χέρι για πέναλτι του Τσιμίκα. Ο Μπαστιάν περιμένει να κάνει χρήση του VAR. Στο ριπλέι φαίνεται πως δεν υπάρχει παράβαση, αφού η μπάλα βρίσκει στο σώμα του Τσιμίκα

80' Κίτρινη κάρτα στον Μποάκιε

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ελαμπντελαουί στη θέση του Μασούρα

76' Ευκαιρία για τον Ερυθρό Αστέρα! Ο Ρόντιτς έκανε τη σέντρα απ' τα αριστερά, ο Μποάκιε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

73' Αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Πέτροβιτς αντί του τραυματία Κάνιας

70' Μακρινό σουτ του Κάνιας, μπλόκαρε σταθερά ο Σα

69' Νέα διακοπή λόγω σύγκρουσης κεφάλι με κεφάλι των Καμαρά - Βούλιτς. Ευτυχώς οι δύο ποδοσφαιριστές είναι καλά

65' Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σεμέδο. Σηκώθηκε ο Πορτογάλος και συνεχίζει κανονικά τον αγώνα

62' ΓΚΟΛ για τον Ερυθρό Αστέρα! Ο Βούλιτς εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Μεριά και με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1

62' Αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Μποάκιε στη θέση του Φαν λα Πάρα

61' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ποντένσε στη θέση του Λοβέρα

60' Ευκαιρία για τον Ερυθρό Αστέρα! Ωραίο σουτ στην κίνηση του Ρόντιτς, ύστερα από σέντρα του Μάριν, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Σα

58' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα για τον Ολυμπιακό! Ο Μπενζιά αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ από πίσω στον Κάνιας

56' Καλή στιγμή για τον Ερυθρό Αστέρα! Ο Γκόμπελιτς έκανε το γύρισμα απ' τα δεξιά, ο Φαν λα Πάρα έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία

55' Αλλαγή για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Γιόβαντσιτς εκτός, ο Βούλιτς εντός

54' Η Μπάγερν έβαλε ακόμα 2 γκολ και καθαρίζει το παιχνίδι με την Τότεναμ! (1-4)

52' Μακρινό σουτ του Καμαρά, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ

49' Μακρινό σουτ του Γιόβαντσιτς, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ

23:04 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

22:48 Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 του Ερυθρού Αστέρα

45' Ωραίο γυριστό του Γιόβαντσιτς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Σα μπλόκαρε σταθερά την μπάλα

43' Την ίδια ώρα, η Μπάγερν κάνει την ανατροπή και προηγείται 2-1 της Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο με σκόρερ τον Λεβαντόβσκι

42' Κίτρινη κάρτα στον Μπενζιά

37' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό: Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ και ο Σεμέδο με ένα εντυπωσιακό γύρισμα απ' τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Ο Μπόργιαν φέρει ευθύνη, καθώς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας

36' Κίτρινη κάρτα στον Φαν λα Πάρα για φάουλ στον Καμαρά

30' Ο Μάριν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρόντιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σα. Πρώτη τελική για τον Ερυθρό Αστέρα

29' Ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ, οι αμυντικοί απομάκρυναν και στη συνέχεια το σουτ του Καμαρά κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόργιαν

26' Κίτρινη κάρτα στον Ρόντιτς

24' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Υπέροχη ενέργεια του Τσιμίκα, ο οποίος απέφυγε με "ποδιά" τον αντίπαλό του, έκανε τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Γκερέρο κατέληξε λίγο άουτ

23' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Ωραίο μακρινό σουτ του Γκερέρο, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μπόργιαν

15' Την ίδια στιγμή, το Τότεναμ - Μπάγερν έχει γίνει ήδη 1-1 με τα γκολ των Σον και Κίμιχ

15' Φάουλ σε καλή θέση για τον Ερυθρό Αστέρα, λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά. Ο Μάριν το εκτέλεσε, αλλά απομάκρυναν οι αμυντικοί του Ολυμπιακού

12' Ωραία ατομική προσπάθεια του Λοβέρα, αλλά το μακρινό σουτ που επιχείρησε, πέρασε πολλά μέτρα άουτ

7' Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή σ' αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πιέζει για ένα γρήγορο γκολ

22:00 Σέντρα στην αναμέτρηση

21:58 Τεράστιο κορεό από τους οπαδούς του Ερυθρού Αστέρα με τα σήματα των δύο ομάδων

21:56 Αυτή τη στιγμή οι παίκτες των δύο ομάδων περπατάνε στη φυσούνα για να βγουν στον αγωνιστικό χώρο

21:54 Στο γήπεδο βρέθηκε και η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών της Σερβίας, η οποία προ ημερών κατέκτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

21:46 Οι οπαδοί του Ολυμπιακού φωνάζουν Ερυθρός Αστέρας στα σέρβικα και οι Ντέλιε απαντούν με "Ολυμπιακός". Τώρα οι ερυθρόλευκοι οπαδοί φωνάζουν "Κόσοβο" και οι Σέρβοι απαντάνε "Σερβία". Τα συνθήματα αυτά άλλωστε κυριάρχησαν και στην εντυπωσιακή πορεία των οπαδών από το κέντρο της πόλης στο γήπεδο

21:39 Οι παίκτες του Ολυμπιακού χειροκροτήθηκαν από όλο το γήπεδο κατά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση

21:36 Στον πάγκο είναι οι Αλέν, Γκιλιέρμε, Ποντένσε, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, Βαλμπουενά και Παπαδόπουλος

21:35 Επιβεβαιώθηκαν οι εκπλήξεις του Πέδρο Μαρτίνς στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Ομάρ, Γκιλιέρμε, Βαλμπουενά και Ποντένσε μένουν στον πάγκο

21:33 Μετά το 2-2 με την Τότεναμ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα για την 3η θέση εις βάρος του Ερυθρού Αστέρα (ηττήθηκε από την Μπάγερν), αλλά κοιτάζει και ψηλότερα

21:30 Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα.