Η αναμέτρηση της Φέγενορντ με την Ρόμα βρισκόταν στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι οπαδοί των γηπεδούχων πέταξαν μια μεγάλη πλαστική μπανάνα στον αγωνιστικό χώρο με αποδέκτη τον Ζερβίνιο.

Θυμίζοντας τους φίλους της Βιγιαρεάλ που είχαν πετάξει μπανάνα στον Ντάνι Άλβες τον περασμένο Απρίλιο, οι Ολλανδοί οπαδοί έκαναν το ίδιο με σαφείς ρατσιστικές προθέσεις.

Το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά και ο 4ος διαιτητής μάζεψε την μπανάνα, με το περιστατικό να καταγράφεται στο φύλλο αγώνα και την ομάδα του Ρότερνταμ να κινδυνεύει με τιμωρία από την UEFA.

Η Ρόμα επικράτησε 1-0 με σκόρερ τον διεθνή επιθετικό από την Ακτή Ελεφαντοστού και προκρίθηκε στη φάση των 16 του Europa League.

Υπενθυμίζεται ότι μία εβδομάδα νωρίτερα, στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού, είχαν σημειωθεί σοβαρές καταστροφές στους δρόμους της Ρώμης από τους Ολλανδούς οπαδούς που ταξίδεψαν στην Ιταλία.