Ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας τον οποίο νίκησε 87-70 και έφτασε τις 21 νίκες στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από το ξεκίνημα του ματς αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” την αναμέτρηση από νωρίς. Λοτζέσκι και Χάντερ ήταν ασταμάτητοι, ο Μάντζαρης οργάνωνε και σκόραρε, ο Ντάρντεν έδινε τις δικές του λύσεις και έτσι το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε 18-28 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στη 2η περίοδο, όμως, η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν ήταν αυτή που ήθελε ο προπονητής του. Ο Κόροιβος βρήκε ελεύθερα σουτ και έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 38-44 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τον έλεγχο της κατάστασης στα χέρια του. Ντάρντεν και Ντάνστον έδωσαν λύσεις στην επίθεση, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική στα πρώτα 7 λεπτά για το 46-55. Με επιμέρους σκορ 2-9 στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έκανε το 48-64 και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα με την 3η περίοδο να τελειώνει 56-68.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες προσέφεραν ουσία και θέαμα. Έπειτα από 6 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 6-12 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και έτσι διαμορφώθηκε το 62-80 του 36’. Στα τελευταία 4 λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν τελικά στη νίκη με 70-87.

Δεκάλεπτα: 18-28, 38-44, 56-68, 70-87.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μάτζετ, Μάρσαλ 16 (2), Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 13, Βασίλιεβιτς 8 (2), Κανονίδης 12 (1), Τέρνερ 5, Ρούμπιο 7, Γαλιώτος

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15 (7ριμπ), Ντάνστον 9 (4ριμπ), Ντάρντεν 9 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγιέτ 5 (1τριπ, 5ασ), Λοτζέσκι 16 (1τριπ, 6ασ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 13 (2τριπ, 6ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 9 (1τριπ, 4ασ), Καββαδάς, Κατσίβελης 4