Με μία ακόμα νίκη “είπε” αντίο στο 2015 ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 2-0 την Καλλονή στο Δημοτικό Στάδιο της Μυτιλήνης για την 15η αγωνιστική της Super League και έκανε το απόλυτο στον 1ο γύρο του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ήταν μια καθολική κυριαρχία των νταμπλούχων Ελλάδας από την αρχή της αναμέτρησης. Μόλις στο 2’ δημιουργήθηκε, αλλά χάθηκε, η πρώτη ευκαιρία. Στο 9ο λεπτό, ο Κώστας Φορτούνης σημείωσε το 11ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, ευστοχώντας σε πέναλτι.

Στο 13’ ο Τζίμι Ντουρμάζ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 2-0, σουτάροντας από κοντά στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο 33’ ο Ολυμπιακός διπλασίασε το προβάδισμά του.

Ο Φορτούνης ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Καλλονής, Κώστα Δαύκο, ενώ ήταν έτοιμος να σκοράρει. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αποβλήθηκε και ο Φορτούνης σκόραρε εκ νέου.

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού πριν από το 33ο λεπτό και έγινε ακόμα περισσότερο μετά από την αποβολή. Οι “ερυθρόλευκοι” έφταναν ακόμα πιο εύκολα στην περιοχή της Καλλονής, αλλά δεν μετέτρεπαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν.

Ορισμένες στιγμές πίεσης της Καλλονής έφεραν το δοκάρι του Γουέρε Οκό με εκτέλεση φάουλ, ωστόσο το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.