Ο κάτοχος του τροπαίου τα τελευταία δύο χρόνια, Νόβακ Τζόκοβιτς αποχαιρέτησε πρόωρα το Γουίμπλεντον.

Ο κατώτερος των περιστάσεων, Νόλε, έχασε 3-1 σετ (7-6, 6-1, 3-6, 7-6) από τον εξαιρετικό Σαμ Κουέρι, με τον Αμερικανό αντίπαλό του να παίρνει θριαμβευτικά το εισιτήριο για τη φάση των 16 του grand slam.

Τα δύσκολα είχαν διαφανεί από χθες για το νούμερο 1 στον κόσμο, όταν βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ και ουσιαστικά τον έσωσε η βροχή που οδήγησε τον αγώνα σε διακοπή.

Οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν σήμερα στα κορτ και ο Σέρβος έδειξε έτοιμος για το μεγάλο comeback. Αρχικά μείωσε και στη συνέχεια είχε την ευκαιρία για ισοφάριση, όμως την πέταξε στα… σκουπίδια. Σέρβιρε για το 2-2, αλλά έφαγε μπρέικ-μπακ και οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο tie break, εκεί όπου ο Τζόκοβιτς επιβεβαίωσε πως… δεν ήταν καλά και γνώρισε την ήττα, ύστερα από συνολικά 3 ώρες αγώνα και 4 λεπτά.