Ο Σπύρος Γιαννιώτης έδωσε συγκλονιστική μάχη και κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο στα 10.000 μ. ανοιχτής θάλασσας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο Έλληνας κολυμβητής ανέβασε ρυθμό στο τέλος προκειμένου να βρεθεί μπροστά από τους αντιπάλους του και να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και τερμάτισε πρώτος, μετά από εξέταση του φώτο φίνις οι κριτές έδωσαν τελικά πρώτο τον Ολλανδό Φέρι Βέερτμαν (ήταν αυτός που ακούμπησε πρώτος την πλακέτα) και δεύτερο τον ίδιο με τον ίδιο ακριβώς χρόνο (1:52.59.8).

Έτσι ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το μόνο μετάλλιο που έλειπε από την πλούσια συλλογή του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

Ο μεγάλος αγώνας του

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε εξαιρετική τακτική στον αγώνα του, κράτησε πολλές δυνάμεις και στα τελευταία 2,5 χιλιόμετρα έκανε τη μεγάλη αντεπίθεσή του, καταφέρνοντας να πάρει την πρωτοπορία.

Στα τελευταία μέτρα πριν από τον τερματισμό έδειχνε σίγουρος νικητής, προτού τον φτάσει ο Ολλανδός αντίπαλός του ο οποίος πρόλαβε να χτυπήσει πρώτος το χέρι του στον τερματισμό.

Οι δυο τους είχαν ωστόσο ακριβώς το ίδιο χρόνο (1:52.59.8) και το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε μετά την εξέταση του φώτο φίνις. Ο Ολλανδός αποδείχθηκε ότι πρόλαβε ν’ ακουμπήσει πρώτος την πλακέτα και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, αφήνοντας στο δεύτερο τον Έλληνα.

Δείτε τον τερματισμό που έκρινε το χρώμα του μεταλλίου για τον Έλληνα πρωταθλητή:

Γιαννιώτης: “Η δεύτερη θέση είναι σαν πρώτη”

Φανερά συγκινημένος από το επίτευγμά του, ο Σπύρος Γιαννιώτης είπε στην κρατική τηλεόραση μετά το τέλος του αγώνα του: «Στα τελευταία μέτρα είπα στον εαυτό μου: ‘δώσε ότι έχεις και δεν έχεις. Είχα κλείσει τα μάτια και πήγαινα μηχανικά’».

Και συνέχισε: «Δεν μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου στο βάθρο. Αρχισα να το σκέφτομαι στα τελευταία 100 μέτρα. Το ολυμπιακό μετάλλιο ήταν για εμένα το απωθημένο τόσων χρόνων. Αυτό ήταν το όνειρό μου και ύστερα από πέντε ολυμπιακές διοργανώσεις, το κατάφερα. Η δεύτερη θέση είναι σαν πρώτη. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ καλύτερο φινάλε για την καριέρα μου».

Ο Σπύρος Γιαννιώτης αφιέρωσε το μετάλλιο στον προπονητή του, Νίκο Γέμελο, στη σύζυγό του και σε όλους όσοι τον στήριξαν όλα αυτά τα χρόνια.

8ος 10χλμ. Ευρωπαϊκό 2014
5ος 400μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2001 (25μ.)
6ος 1.500μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2001 (25μ.)
7ος 1.500μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2000 (25μ.)
7ος 1.500μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2002 (25μ.)
8ος 400μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2002 (25μ.)
8ος 1.500μ. ελεύθερο Ευρωπαϊκό 2004 (25μ.)
1ος Παγκόσμιο Κύπελλο 10χλμ. 2012 (γενική κατάταξη)

Συγχαρητήρια από Παυλόπουλο για Γιαννιώτη

Τηλεγράφημα με το οποίο εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στον Σπύρο Γιαννιώτη για το ασημένιο ολυμπιακό μετάλλιο που κατέκτησε στην κολύμβηση στα 10 χλμ ανοιχτής θάλασσας, απέστειλε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος.

«Η μεγάλη Ολυμπιακή σας καταξίωση μας κάνει όλους υπερήφανους όχι μόνο για την τεράστια επιτυχία σας, αλλά και για το αθλητικό πρότυπο που εκπροσωπείτε, το οποίο είναι και πραγματικό πρότυπο ζωής. Θερμά συγχαρητήρια», αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.