Ερυθρόλευκο πάρτι έστησε ο Ολυμπιακός στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να διαλύουν με 4-1 την Αστάνα για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League και να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας ότι τα περιθώρια έχουν στενέψει μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΑΠΟΕΛ, μπήκε δυνατά στο ματς, κυριάρχησε αμέσως και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή με σουτ του Φιγκέιρας. Δέκα λεπτά αργότερα, την καρφωτή δυνατή κεφαλιά του Ρέτσου απέκρουσε ο Έριτς.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν, στο 18′ ο Έριτς εξουδετέρωσε τη “βολίδα” του Μιλιβόγεβιτς και στο 25′ ήρθε το γκολ, με δημιουργό τον Φορτούνη, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, γύρισε προς τον Φιγκέιρας κι αυτός με τη μία έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Μπέντο είχε βρει πλέον εκρηκτικό ρυθμό και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχε άλλα δύο γκολ. Ένα πανέμορφο σε εκτέλεση στο 33′ με τον Ελιουνούσι, που μπήκε από δεξιά και σούταρε στην απέναντι γωνία και άλλο ένα στο 34′, με τον Σεμπά να φεύγει μόνος μπροστά και να πλασάρει εύστοχα. Η μοναδική φορά που η Αστάνα έκανε αισθητή την παρουσία της ήταν στο 37′ με κοντινό σουτ του Άνισιτς στο δοκάρι του Λεάλι.

Πιο… χαλαρά μπήκε ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο και στο 54′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Καμπανάνγκα, που εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Λεάλι, όμως στο 58′ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κάνιας με 2η κίτρινη κάρτα για “κλάδεμα” στον Φορτούνη.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ελληνική ομάδα να ανεβάσει τον δείκτη σε 4-1 στο 65′, με τον Καρντόσο να φεύγει από αριστερά και να γυρίζει στον Σεμπά, ο οποίος από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 70′ ο Καμπανάνγκα έχασε αυτό… που δεν χάνεται και στο 73′ ο Μιλιβόγεβιτς αποχώρησε τραυματίας και μπορεί να χάσει το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Αλλωστε, αυτό το κυριακάτικο ματς μάλλον “φρέναρε” τους “ερυθρόλευκους” κι έτσι τα τελευταία λεπτά κύλησαν με διαδικαστικό τρόπο.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς (72′ Καμπιάσο), Μαρτίνς, Φορτούνης (79′ Μπουχαλάκης), Σεμπά, Ελιουνούσι (69′ Μανθάτης), Καρντόσο

Αστάνα: Έριτς, Άνιτσιτς, Ταγκιμπέργκεν, Μπεϊσεμπέκοβ, Νουσερμπάγιεβ (59′ Σίτοβ), Τουμάσι, Μάλι, Λογκβινένκο, Καμπανάνγκα (72′ Ντεσπότοβιτς), Σόμκο, Κάνιας

Διαιτητής: Τομπίας Στίλερ (Γερμανία)
Σκόρερ: 25′ Φιγκέιρας, 33′ Ελιουνούσι, 34′, 65′ Σεμπά – 54′ Καμπαναγκά
Δοκάρια: 37′ Άνιτσιτς
Κίτρινη κάρτα: 27′ Μποτία, 71′ Μιλιβόγεβιτς – 44′ Κάνιας, 47′ Ταγκιμπέργκεν, 60′ Καμπαναγκά, 77′ Σίτοβ, 79′ Μουζίκοβ, 84′ Τουμάσι
Κόκκινη κάρτα: 58′ Κάνιας

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός-Αστάνα 4-1
(25’ Φιγκέιρας, 33’ Ελιουνούσι, 34’, 65’ Σεμπά – 54′ Καπανάνγκα)

79ο λεπτό: Ο Φορτούνης δίνει τη θέση του στον Μπουχαλάκη

78ο λεπτό: Ο Φορτούνης πήρε την μπάλα από τον Μανθάτη, την έφερε στο αριστερά του, δεν πάσαρε στον Σεμπά, προτίμησε να σουτάρει και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι

77ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Σίτοβ

74ο λεπτό: Μέσα ο Καμπιάσο, έξω ο τραυματίας Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος στο 71′ πήρε και κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μουζίκοβ

72ο λεπτό: Έξω ο Ντεσπότοβιτς μέσα Καμπανάνγκα

70ό λεπτό: Ο Mουζίκοβ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, όντας καλυπτόμενος, πάσαρε στον Καμπανάγκα, ο οποίος ήταν μόνος του με το τέρμα, αλλά πλάσαρε άουτ σε κενό τέρμα. Μια ανάσα από το 4-2 οι φιλοξενούμενοι

69ο λεπτό: Εκτός αγώνα ο Ελιουνούσι, μέσα ο Μανθάτης

65ο λεπτό: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Καρντόσο έκανε εξαιρετική πάσα από τα αριστερα στον Σεμπά, ο οποίος μπήκε στην τροχιά της μπάλας (η φάση ήταν οριακή για το αν καλυπτόταν ο Βραζιλιάνος) και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ

60ό λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Καμπανάγκα επειδή διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή

59ο λεπτό: Μέσα ο Σίτοβ, έξω ο Νουσερμπάγιεβ για να ισορροπίσει η ομάδα της Αστάνα μετά από την αποβολή

58ο λεπτό: Αποβολή η Αστάνα! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κάνιας για φάουλ στον Φορτούνη και με δέκα παίκτες η Αστάνα

54ο λεπτό: Γκολ η Αστάνα. Λάθος πάσα του Λεάλι, ο οποίος βρήκε τον Καμπανάγκα αντί για συμπαίκτη του, εκείνος πλάσαρε πάνω από τον Ιταλό τερματοφύλακα,που ήταν εκτός εστίας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ φέρει 100% την ευθύνη του γκολκίπερ των Πειραιωτών

47ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Ταγκιμπέργκεν για φάουλ στον Μάρτινς

23:02 Σέντρα στο 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

22:57 Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός – Αστάνα 3-0.

45ο λεπτό: Ο Καρντόσο βρήκε με πολύ όμορφο τρόπο τον Μποτία, εκείνος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο γκολκίπερ της Αστάνα μπλόκαρε την μπάλα

44ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κάνιας

37ο λεπτό: ΔΟΚΑΡΙ Η ΑΣΤΑΝΑ! Ο Άνιτσιτς σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής του Ολυμπιακού έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και αφού δεν κατάφερε να απομακρύνει η ερυθρόλευκη άμυνα, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Λεάλι

34ο λεπτό: ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0! Ο Ελιουνούσι βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Σεμπά, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Έριτς, πλάσαρε με το αριστερό, βρήκε στόχο και 3-0 για τους Πειραιώτες που είναι σκέτη απόλαυση σε αυτό το πρώτο ημίχρονο

33ο λεπτό! ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Μιλιβόγεβιτς πάσαρε στον Ελιουνούσι στην δεξιά πλευρά και μέσα στην περιοχή, εκείνος έφερε την μπάλα στο αριστερό του, σημάδεψε την απέναντι γωνία και έγραψε με υπέροχο τρόπο το 2-0 για τον Ολυμπιακό

29ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα όμως πέρασε μακριά άουτ

27ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μποτία

25ο λεπτό: ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ο Φορτούνης ελίχθηκε υπέροχα από τα δεξιά, γύρισε υπέροχα στον Φιγκέιρας και εκείνος με ψύχραιμο δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος είναι πλέον σε θέση οδηγού

19ο λεπτό: Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μιλιβόγεβιτς έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Έριτς έκανε ασταθή επέμβαση, αλλά ο Λογκβινένκο πρόλαβε να διώξει με τάκλιν σε κόρνερ πριν κάνει την προβολή ο Καρντόσο

13ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο ξεμαρκάριστος Ρέτσος έπιασε την δυνατή κεφαλιά, αλλά με το δεξί χέρι ο τερματοφύλακας της Αστάνα απέκρουσε και στην συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα. Πολύ κοντά στο γκολ οι Πειραιώτες με το νεαρό αμυντικό

8ο λεπτό: Ο Τουμάσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε σε διπλό χρόνο στην δεξιά του γωνία ο Λεάλι. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια για την Αστάνα

5ο λεπτό: Διαγώνιο συρτό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, δεν βρήκε στόχο όμως. Έχει μπει πολύ δυνατά ο Ολυμπιακός, θέλοντας να… πνίξει την Αστάνα και να επιβάλει το ρυθμό του

3ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Φιγκέιρας να σουτάρει με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει πάνω από το δοκάρι

22:05 Σέντρα

21:55 Άνοιξαν τα ποτιστικά του αγωνιστικού χώρου για να μαλακώσουν το χορτάρι. Οι υπεύθυνοι του γηπέδου φροντίζουν για τις τελευταίες λεπτομέρειες πριν την έναρξη της αναμέτρησης

21:50 Στην διάθεση του Μπέντο είναι οι Καπίνο, Βιάνα, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Ντομίνγκες, Μανθάτης και Ιντέγε, ως εναλλακτικές λύσεις από τον πάγκο

21:47 Ο Όσκαρ Καρντόσο ξεκινάει για πρώτη φορά βασικός στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, με τον καταπονημένο Ιντέγε να μένει στον εκτός ενδεκάδας προκειμένου να πάρει ανάσες ενόψει ΠΑΟΚ (23/10, 20:30).

21:45 Μετά τις 2 πρώτες αγωνιστικές του ομίλου, ο ΑΠΟΕΛ έχει 6 βαθμούς, ο Ολυμπιακός 3 και οι Αστάνα, Γιούνγκ Μπόις από 1.

21:42 Σε σύστημα 5-3-2 θα παραταχθούν οι Καζάκοι, με το σύνηθες 4-2-3-1 ο Ολυμπιακός.

21:40 Λίγος κόσμος στο “Γ. Καραϊσκάκης” για την ώρα, αρκετοί φίλαθλοι αναμένονται μετά τη λήξη της αναμέτρησης στο ΣΕΦ, όπου ο Ολυμπιακός κοντράρεται με την Αναντολού Εφές.

21:38 Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς, Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι και Καρντόσο είναι οι ποδοσφαιριστές που επέλεξε ο Πάουλο Μπέντο για το βασικό σχήμα των “ερυθρολεύκων”

21:35 Καλησπέρα. Από εδώ θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Αστάνα από το “Γεώργιος Καραϊσκάκης”