Προβλημάτισε και πάλι ο Παναθηναϊκός, καθώς σε φιλική αναμέτρηση γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Λάρισα από την πολύ καλύτερη ΑΕΛ. Οι "πράσινοι" ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά και οι "βυσσινί" με γκολ του Πίτι στο 6’ πήραν τη νίκη, ενώ είχαν και δοκάρι με τον Νούνιτς στο 54’.

Το 1ο ημίχρονο δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας, με τη Λάρισα να ξεκινάει πάντως καλύτερα, να βρίσκει χώρους και να βγαίνει στην επίθεση όποτε μπορεί. Μάλιστα, μόλις στο 6ο λεπτό, επιβραβεύτηκε πετυχαίνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ όταν, μετά από όμορφο συνδυασμό των Ντέλετιτς, Κούνιτς και Πίτι ο τελευταίος βγήκε τετ α τετ με τον Διούδη και με σουτ στην γωνία του, έκανε το 1-0!

Μετά το ημίωρο, οι "πράσινοι" ανέκτησαν την κατοχή της μπάλας αλλά η απόσταση των γραμμών τους δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν τα αντίπαλα καρέ, με τον Δώνη να έχει το πρώτο σουτ στο… 42', το οποίο ωστόσο απέκρουσε ο Κρίστινσον.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι χωρίς αλλαγές και έτσι είχαμε… μια απ' τα ίδια. Δηλαδή, τη Λάρισα να είναι εκείνη που έφτασε πιο κοντά στο γκολ στο 54ο λεπτό, με την κεφαλιά του Νούνιτς να σταματάει πάνω στο σώμα του Διούδη ενώ στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης να στέλνει ενστικτωδώς τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων!

Βλέποντας την εικόνα των παικτών του, ο Δώνης αποφάσισε να αλλάξει τα… 7/11 της αρχικής του 11άδας.

Τα πράγματα βελτιώθηκαν κάπως, με τον Κουλιμπαλί να είναι ο πρωταγωνιστής, καθώς απείλησε πρώτα ο ίδιος στο 68', με σουτ από πλάγια θέση δεξιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ έκανε και τη σέντρα με την οποία ο Ρεγκάκος σκόραρε στο 80', αλλά υποδείχτηκε ορθώς οφσάιντ και το γκολ δε μέτρησε…

Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε ποτέ, αφού η θεσσαλική ομάδα αρκέστηκε στο να διατηρήσει αυτό το υπέρ της 1-0, επηρεασμένη σε ένα βαθμό και από τις αλλαγές που έκανε ο Σωτήρης Αντωνίου.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον (57' Γκέκας), Γρομιτσάρης, Μόρας (39' Γκόλιας), Χούμπτσεφ, Φατιόν (91' Χαλάτσης), Μιλοσάβλιεβιτς (79' Μπάλας), Μόρσι (57' Φριουί), Κούνιτς (46' Νούνιτς), Πίτι (57' Καρανίκας), Ντέλετιτς (81' Πινακάς), Σαχίτι (81' Μάρκος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (63' Οικονόμου), Κουρμπέλης (83' Κουντουριώτης), Μαυρομμάτης (63' Θεοχάρης), Γιόχανσον (63' Κουλιμπαλί), Δώνης (78' Ρεγκάκος) , Κάτσε (63' Τζανδάρης), Χατζηθεοδωρίδης (63' Ινσούα), Μπουζούκης (78' Πίσπας), Μουνιέ (63' Κολοβέτσιος), Εμμανουηλίδης (63' Χατζηγιοβάνης).