Με ένα γκολ που σημείωσε ο Παμλίδης στο 47ο λεπτό με κεφαλιά, από ενέργεια του Νάουμετς, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 τη Βέροια στους "Ζωσιμάδες", στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, που θα διεξαχθεί στις 4 Δεκεμβρίου στη μακεδονική πρωτεύουσα. Στο 61' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ξύδα με δύο κίτρινες κάρτες.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανσεραϊκός με το Βόλο, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1. Ο αγώνας έγινε στο Δημοτικό στάδιο Σερρών και το τέρμα των γηπεδούχων που μετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ' εθνικής κατηγορίας σημείωσε ο Γιανναράκης στο 70' με κεφαλιά, ενώ οι φιλοξενούμενοι "λυτρώθηκαν" στο 90' με γκολ (συρτό σουτ) του Τσαούση. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 4 Δεκεμβρίου στο Βόλο.

Προβάδισμα για πρόκριση στη φάση των 16 πήρε ο Απόλλων Λάρισας, καθώς νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ξάνθη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Η ακριτική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Λισγάρα στο 45ο λεπτό, ωστόσο οι Θεσσαλοί ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με τα τέρματα των Ναζίμ (50') και Μπρέμπου (83'). Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Ξάνθη στις αρχές Δεκεμβρίου.