Οι γηπεδούχοι σκόραραν ήδη δύο γκολ στα πρώτα είκοσι λεπτά με τους Οριγκί και Σακίρι, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κοιτάξουν στα μάτια τους κόκκινους, σκοράροντας στο 21' με τέρμα του Κιν.

Στο 31' η Λίβερπουλ σημείωσε ένα ακόμα τέρμα με τον Οριγκί, ενώ δεν άργησε να έρθει και το τέταρτο γκολ, που ουσιαστικά κλείδωσε και την αναμέτρηση, στο 45' με τον Μανέ.

Στη λήξη του α' ημιχρόνου η Έβερτον έκανε το 4-2 με κεφαλιά τουΡιτσάρλισον, χωρίς όμως να μπορεί να διεκδικήσει το ματς.

Το 5-2 διαμορφώθηκε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, με τέρμα τουΒαϊνάλντουμ στο 90'.

Οι κόκκινοι έβαλαν πλώρη για πρωτάθλημα, διατηρώντας διαφορά 8 βαθμών από τη δεύτερη Λέστερ και των 11 από την Μάντσεστερ Σίτι.

Λίβερπουλ: Αντριαν, Άρνολντ (83' Γκόμεζ), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Λαλάνα (72' Χέντερσον), Σακίρι, Μανέ, Οριγκί (83' Φιρμίνο)

Εβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Μίνα, Κιν, Σιντιμπέ (35΄Μπερνάρντ), Ντιν, Ντέιβις (72΄ Σνάιντερλιν), Σίγκουρντσον, Ιβόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ – Λιούιν (60' Κεν)