Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην γραμμή της φιλανθρωπίας σε τακτά χρονικά διαστήματα, αλλά και με τους Σαρικόπουλο, για τον ΠΑΟΚ'>ΠΑΟΚ,και Ματσιούλις, για την ΑΕΚ, να δίνουν σημαντικές βοήθειες στις ομάδες τους.

Μπεστ, Σμιθ καιΣαρικόπουλος βγήκαν μπροστά και βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να μπει ξανά σε ρόλο οδηγού, όμως δεν υπολόγισαν τους Γκίκα και Γιαννόπουλο οι οποίοι πέτυχαν από ένα τρίποντο για το 31-34 λίγο πριν τον επίλογο του δευτέρου δεκαλέπτου.

Mευποδειγματική άμυνα και με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις επιθετικά, το πρώτο μισό της αναμέτρησης έληξε με σκορ 31-37, μετά από ένα σερί 12-0 από την ομάδα της Ένωσης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στην επανάληψη, και με ομοβροντία τρίποντων και 12-0 σερί, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πολύ γρήγορα κάνοντας το 43-39 με σουτ τριών πόντων από τον Σμιθ.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 53-55, με την ΑΕΚ να έχει πάρει ξανά το προβάδισμα με δύο εύστοχεςβολές και καλάθι του Σαντ-Ρος.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες πολλάκις στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με την αναμέτρηση να λήγει δια χειρός Κιθ Λάνγκφορντ με μεγάλο σουτ 8'' πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

ΠΑΟΚ(Χαραλαμπίδης): Λούις 24 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Σμιθ 9 (3/13 σουτ), Μαργαρίτης 3 (1/6 σουτ), Γουίγκινς 4 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 9 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Μπεστ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Εγκεκέζε, Νόουλς 10 (7 ριμπάουντ)

ΑΕΚ(Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 11 (3/8 σουτ), Ματσιούλις 12 (1), Μαυροειδής 3, Σαντ-Ρος 14 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στ. Γιάνκοβιτς 4 (2/7 σουτ), Ρέι 5 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (2), Κακλαμανάκης 1, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)