Σε στίβο, κολύμβηση, ιστιοπλοΐα, πόλο ανδρών και άρση βαρών επικεντρώνεται το ελληνικό ενδιαφέρον στην αυριανή (Σάββατο, 31/07) ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

Στο στίβο «μπαίνουν» στη… μάχη πέντε αθλητές και αθλήτριες, ανάμεσα τους κι ο κορυφαίος άλτης του μήκους φέτος στον κόσμο, Μίλτος Τεντόγλου. Θα λάβει μέρος στο δεύτερο προκριματικό γκρουπ και θα επιδιώξει στην πρώτη του προσπάθεια να πετύχει το όριο των 8,15 μ., προκειμένου να ολοκληρώσει με συνοπτικές διαδικασίες την παρουσία του στον προκριματικό.

Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι έδειξε στη διάρκεια της θερινής περιόδου την εξαιρετική αγωνιστική του κατάσταση και παρά τις μικρές ενοχλήσεις στο γόνατο είναι έτοιμος να κυνηγήσει την μεγάλη πρόκληση.

Στο γκρουπ του Έλληνα αθλητή μετέχουν ακόμη ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία (Κούβα), ο Τόμπιας Μόντλερ (Σουηδία) με φετινό 8,31 μ. κι ο Αμερικανός, Μάρτζιους Ντέντι με 8,38 μέτρα.

Νωρίτερα, θα αγωνιστούν οι Εμμανουήλ Καραλής, Κώστας Φιλιππίδης στο επί κοντώ, η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία κι η Ελισάβετ Περισίδου στον προκριματικό των 100μ. με εμπόδια.

Στην κολύμβηση ο Κρίστιαν Γκολομέεβ θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερου, ενώ στο πόλο η Εθνική Ανδρών αντιμετωπίζει τη Ν. Αφρική. Στην ιστιοπλοΐα ο Ιωάννης Μιτάκης συνεχίζει με την 7η και 8η ιστιοδρομία του, ενώ στην άρση βαρών έρχεται η ώρα του Θόδωρου Ιακωβίδη στην κατηγορία των 96κ. (προκριματικός).

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 9ης ΗΜΕΡΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 31 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

Olympic Stadium

-Δισκοβολία γυναικών: Προκριματικός γύρος (03:30): Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου

-Άλμα επί κοντώ ανδρών: Προκριματικός γύρος (03:40): Εμμανουήλ Καραλής (Α΄ γκρουπ), Κώστας Φιλιππίδης (Β΄ γκρουπ)

-100μ. με εμπόδια γυναικών: Προκριματικός γύρος/3η σειρά (05:01): Ελισάβετ Πεσιρίδου

-Μήκος ανδρών: Προκριματικός (13:10): Μίλτος Τεντόγλου

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-50μ. ελεύθερο ανδρών (05:16): Δεύτερος ημιτελικός: Κρίστιαν Γκολομέεβ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Sagami

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:05): Ιωάννης Μιτάκης

ΠΟΛΟ

-Αγώνας A΄ ομίλου (13:50): Νότια Αφρική – Ελλάδα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Tokyo International Forum

-Κατηγορία 96κ./προκριματικός Β΄ γκρουπ (05:50): Θοδωρής Ιακωβίδης

Ακολουθήστε το Flash.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι τις ειδήσεις