Χανιά: SOS από τους ψυχιάτρους - Μείναμε δύο για ασταμάτητες εφημερίες
![Caption Caption](https://cdn.flash.gr/portal-img/art_featured/13/nosokomeio.jpg)
Κραυγή αγωνίας από τους ψυχιάτρους του Κέντρου Ψυχικής Υγείας Χανίων, οι οποίοι ζητούν άμεσα βοήθεια καθώς καλούνται να κάνουν 15 εφημερίες τον μήνα, αλλά όπως καταγγέλουν η διοίκηση τους αναγκάζει να κάνουν και επιπλέον εφημερίες για το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων - Ψυχιατρική Κλινική.
Στην επιστολή - SOS αναφέρουν πως η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο καθώς δύο συνάδελφοί τους βρίσκονται ήδη σε αναρρωτική και εάν βγει και ο τρίτος που αντιμετωπίζει ήδη προβλήματα υγείας, τότε θα μιλάμε για έναν και μοναδικό ψυχίατρο για 30 εφημερίες τον μήνα.
Η ανακοίνωση των γιατρών:
Εξ αιτίας των αναρρωτικών αδειών και των δυο ψυχίατρων της Ψυχιατρικής Κλινικής του Γ.Ν.Χ , αναγκάζει η διοίκηση του Γ.Ν.Χ τους δυο ψυχιάτρους που απέμειναν στο Κ.Ψ.Υ Χανίων (εκ των οποίων ο ένας παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα υγείας σήμερα ) ,εκτός από τις 15 εφημερίες που κάνει ο καθ΄ ένας τον μήνα να εφημερεύουν και επιπλέον για το Γ.Ν. Χανίων –Ψυχιατρική Κλινική . Το Κ.Ψ.Υ Χανίων βρίσκεται σε απελπιστική κατάσταση και αναγκαστικά θα υπολειτουργεί , με ότι κινδύνους συνεπάγεται αυτό για τον πληθυσμό που εξυπηρετεί (Δομές Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης ,Κινητή Μονάδα, Κατ΄ Οίκον Νοσηλεία, Εξωτερικά Ιατρεία). Ως ιατροί έχουμε ήδη ξεπεράσει τα όρια μας και επιφυλασσόμεθα για κάθε νόμιμη ενέργεια στο άμεσο μέλλον .
ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ