Βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία του έκανε ο Αστέρας, καθώς στον α’ αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης νίκησε στην Τρίπολη 2-0 την Μακάκμπι Τελ Αβίβ.

Το σκορ άνοιξε στο 29ο λεπτό ο Μάτσα ο οποίος ευνοήθηκε από τις κόντρες και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χουάν Πάμπλο. Ο Αστέρας ευτύχισε με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχει ακόμη ένα γκολ, όταν ο Ζησόπουλος με κοντινή προβολή μετά από σουτ του Μάτσα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πλέον οι Αρκάδες έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση στη ρεβάνς της Κύπρου (η UEFA δεν επιτρέπει να γίνουν παιχνίδια στο Ισραήλ) σε μια εβδομάδα.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι (87’ Τι Εμπί), Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο, Ουσέρο, Kουρμπέλης, Ρόλε (69’ Σανκαρέ), Μάσα (79’ Μπαράλες), Ντε Μπλάσις.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όσκαρ Γκαρσία): Χουάν Πάμπλο, Σπούνγκιν, Τίμπι, Κάρλος Γκαρσία, Άλμπερμαν, Ζάχαβι, Ράντι, Μίκα (76’ Μπεν Χαΐμ), Γέινι, Ιγκιεμπόρ, Μπεν Μπασάτ.