Ο Ολυμπιακός συνάντησε αντίσταση μόνο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα Πατρών στο ΣΕΦ (38-31 το ημίχρονο) και στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του κι έφτασε στη νίκη με 83-62, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στη Βιτόρια, για το ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Top16 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 11 πόντους και 6 ασίστ, ενώ καλή απόδοση είχε και ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής. Ντεμπούτο τον Τζόνσον-Όντομ που πέτυχε 9 πόντους (2/2 βολές, 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), ενώ είχε 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Από τους Πατρινούς, ξεχώρισε ο Μέιερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοβ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαβάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέιερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Νικολόπουλος, Γουντς.