Μαγική βραδιά στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης", από εκείνες που μένουν χαραγμένες για πάντα στο μυαλό κάθε οπαδού. Ο Ολυμπιακός ήθελε νίκη κόντρα σε ένα μεγαθήριο του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου τη Μίλαν και την πήρε με 3-1, "κλειδώνοντας" μεγάλη πρόκριση στη φάση των 32 του Europa League!

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους "ερυθρόλευκους" θριαμβευτές. Τους βρήκε στους 10 βαθμούς και με το δεύτερο εισιτήριο για τους 32 ανά χείρας, χάρη στην καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων (11-6, έναντι 12-9)!

Σπουδαία εμφάνιση από όλους ανεξαιρέτως τους παίκτες του Μαρτίνς, από τον εξαιρετικό Ζοσέ Σα, τον Φορτούνη, τον Κούτρη, τον Γκιγιέρμε. Όλοι έκαναν κατάθεση ψυχής στο χορτάρι και δικαίωσαν κάθε έναν από τους φίλους τους που βρέθηκαν στις κερκίδες του "Καραϊσκάκης" φωνάζοντας από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.

Η εικόνα του αγώνα

Η… έκπληξη του Πέδρο Μαρτίνς ήταν η επιλογή του Φετφατζίδη για την αρχική ενδεκάδα. Όμως σε ό,τι αφορά την ποδοσφαιρική λογική ήταν σωστή κίνηση. Διότι με τα προβλήματα που υπήρχαν από τραυματισμούς, δεν υπήρχε κάποιος άλλος να αγωνιστεί. Και το ματς θα μπορούσε να ξεκινήσει κάτι παραπάνω από ιδανικά. Στο 12'' ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Ρέινα.

Ο ρυθμός στο ματς ήταν υψηλός, αλλά ο Ολυμπιακός στέκονταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Η εξέδρα έδινε μεγάλη ώθηση στους "ερυθρόλευκους" που έδειχναν πώς το πίστευαν. Κόντρα στη μεγάλη Μίλαν των επτά Champions League, οι Πειραιώτες στέκονταν μια χαρά. Κι έβγαλαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς μεν να πετύχουν τον πρώτο στόχο του, να βάλουν ένα γκολ, αλλά αυτό που δεν ήρθε. Με το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο χωρίς τέρματα. Αλλά δεν είχε καμία ουσία γιατί το καλό το άφησαν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς για το δεύτερο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Και έφτασε σε σκορ πρόκρισης στο 70ό λεπτό. Κάνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Πέτυχε δύο γκολ, είχε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε τελειώσει από εκείνο το σημείο την πρόκριση. Το γκολ του Σισέ στο 60ό κι εκείνο του Γκιλιέρμε, με τη… βοήθεια του Ζαπάτα, έφερε τον Ολυμπιακό στο μαγικό 2-0. Αλλά η βραδιά έκρυβε πολλές συγκινήσεις ακόμα. Με την απίστευτη ευκαιρία ανάμεσα στο 1-0 και το 2-0 με Φορτούνη και Γκερέρο στο 64'.

Η Μίλαν κατάφερε να σκοράρει αμέσως μετά το 2-0 με τον Ζαπάτα σε μια φάση που οι "ερυθρόλευκοι" δέχθηκαν ένα… κρύο γκολ. Όπως κρύα ήταν και η βραδιά. Αλλά το ερυθρόλευκο πάρτι πρόκρισης δεν είχε τελειώσει. Ο Ολυμπιακός έχασε κι άλλες ευκαιρίες αλλά τελικά η μπάλα δεν του γύρισε την πλάτη αυτή τη φορά! Στο 80' ο Γάλλος διαιτητής καταλόγισε πέναλτι στο τράβηγμα του Τοροσίδη από τον Αμπάτε. Ο Φορτούνης ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», πέτυχε το 3-1, έδωσε στον Ολυμπιακό εκ νέου σκορ πρόκρισης κι έστειλε στα ουράνια εκατομμύρια ΓΑΥΡΟΥΣ σε κάθε σημείο του πλανήτη.

Η συνέχεια ήταν χιτσκοκική. Οι "ερυθρόλευκοι" δέχθηκαν πίεση από την Μίλαν, αλλά αντέδρασαν σωστά. Οι αλλαγές του Μαρτίνς ήταν πετυχημένος. Ο Νάτχο απελευθέρωσε τον Φορτούνη, ο Τοροσίδης με την εμπειρία του έδωσε πολλά και ο Μπουχαλάκης βοήθησε στο τέλος για να μείνει το 3-1.